A republikánusok nem fogják beengedni a női mosdóba az új demokrata transz képviselőt
Nancy Mace képviselő már be is nyújtott egy javaslatot, hogy kizárja a biológiai férfiakat a női mosdóból.
A Legfelsőbb Bíróság az Egyesült Királyságnak adott igazat abban a perben, amiben egy aktivista kérte, hogy számára gendersemleges útlevelet állítsanak ki. Az ügy Strasbourgban folytatódhat tovább.
Hiába perelte be az államot egy magát „nem binárisnak” valló személy az Egyesült Királyságban amiatt, mert az állam csak a férfi és a női nemet ismeri el az útleveleket, a panaszos a Legfelsőbb Bíróságon is kosarat kapott. Az alig 30 éves aktivista, Christie Elan-Cane azért perelte be az államot, mert az Egyesült Királyság nem kíván gendersemleges útleveleket kiállítani azoknak, akik magukat se a férfiak, sem pedig a nők közé sem sorolják.
A Human Rights Watch támogatásával pereskedő Elan-Cane érvelése szerint az Egyesült Királyságban
éppen ezért az Emberi Jogok Európai Egyezményébe is ütközik.
A „jogos identitás” (legitimate identity) Elan-Cane szerint alapvető emberi jog. „Elfogadhatatlan, hogy az állam egy számára helytelen gender hirdetésére kötelezzen az útlevél kiállításához olyasvalakit, aki magát sem férfiként, sem pedig nőként nem határozza meg.” Az aktivista szerint ez olyan, mintha valakitől ázsiaiként követelnék meg azt, hogy magát „fehérként” vagy „feketeként” határozza meg.
Elan-Cane azt követelte az államtól, hogy az útlevelén X-szel jelezhesse azt, hogy egyik nemmel sem azonosítja magát. Megjegyzendő, hogy az Amerikai Egyesült Államokban idén októberben állították ki az első olyan útlevelet, amelyen a nem mellett „X” szerepelt. Emellett Argentínában, Ausztráliában, Kanadában, Dániában, Indiában, Máltán, Nepálban, Hollandiában, Új-Zélandon és Pakisztánban is adnak ki gendersemleges útlevelet.
Ennek ellenére az Egyesült Királyság Legfelsőbb Bírósága elutasította ezt. A testület arra hivatkozott, hogy
Elan-Cane biztosította a közvéleményt arról, hogy az ügy az Emberi Jogok Európai Bírósága előtt folytatódik.
Kép: Wikipedia