Az európai ombudsman tegnap jelentette be, hogy a dohányfogyasztásra vonatkozó uniós szabályok közelgő felülvizsgálata előtt új vizsgálatot kezdeményez
annak érdekben, hogy kiderüljön, az Európai Bizottság eleget tesz-e a dohánylobbival kapcsolatos átláthatósági kötelezettségének.
Emily O'Reilly arra kérte a Bizottság, hogy minden olyan dokumentumot, amely 2020-ban és 2021-ben a dohányipar szereplőivel történő egyeztetéseken született, nyújtsanak át az ombudsmani hivatalnak. Ezek közé tartoznak azok a hozzáférési kérelmek is, amiket uniós polgárok a dohányipart érintő dokumentumokkal kapcsolatban nyújtottak be.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, az uniós intézmények és a nagyvállalati érdekek összefonódása, illetve a politika és az üzleti kapcsolatok átláthatatlansága az európai ombudsmannak is szemet szúrt. Idén júliusban az ombudsmani hivatal az Európai Bizottsághoz fordult miután kiderült, a Bizottság engedélyezte, hogy egy volt biztos egy olyan kommunikációs tanácsadócégnél vállaljon munkát, melynek legnagyobb európai ügyfele egy vezető dohányipari vállalat.
Mindez a dohányiparra vonatkozó uniós jogszabályok módosításának kidolgozása közepette olyan megkérdőjelezhető gyakorlatnak számított, amely mellett az európai ombudsman sem tudott elmenni.
Egy korábbi ombudsmani vizsgálat, amely 2016 decemberében zárult le, arra a következtetésre jutott, hogy a Bizottság nem tesz eleget az átláthatósággal kapcsolatos kötelezettségének. A Bizottság válaszlépésként az Egészségügyi és Elelmiszer-biztonsági Főigazgatóság, valamint az Adó- és Vámügyi Főigazgatóság dohányipari érdekképviseletekkel folytatatott kommunikációs anyagait transzparenssé tette.
A mostani vizsgálatra azért van szükség, mert a Bizottság egyedül a főigazgatóságok vezetőinek egyeztetéseiről szolgáltat információt, vagyis
a nem vezető beosztásban lévő uniós munkavállalók tevékenysége továbbra is átláthatatlan.
Mivel a Bizottság a rákellenes európai terv (Europe’s Beating Cancer Plan) részeként hamarosan további visszaszorító intézkedéseket fog javasolni, így Brüsszelben a lobbisták nagyobb sebességre kapcsoltak. Az európai ombudsman attól tart, hogy a dohányipari vállalatokkal folytatott zártkörű egyeztetések miatt az állampolgárok nem tudják kellőképen ellenőrzi az új intézkedések kidolgozásának folyamatát.
Pedig a Bizottság az Egészségügyi Világszervezet Dohányzás-ellenőrzési Keretegyezménye (FCTC) értelmében arra vállalkozott, hogy az egészséges életmód védelme érdekében visszaszorítja a dohánylobbisták tevékenységét.
A dohányipar viszont komoly beágyazottsággal bír Brüsszelben.