Kell is Trump cenzúraellenes hadjárata: már a Wikipedia társalapítója szerint is balos propagandát terjeszt az oldal
Nem véletlen, hogy Donald Trump hivatalba lépését követően szeretné helyre rakni a cenzúra ügyét.
Előítéletességre hivatkozva törölhetik az internetes enciklopédia "A kommunista rezsimek alatt elkövetett tömeggyilkosságok" című rovatát.
Törölhetik a „A kommunista rezsimek alatt elkövetett tömeggyilkosságok” (’Mass killings under Communist regimes’) alrovatot a közismert online enciklopédiáról, a Wikipediáról. Aki ma rákeres a szócikkre, a következő szöveggel találja szembe magát:
„A cikket potenciálisan törölhetik, amelyekről részleteket az erre külön létrehozott szócikkben találnak.”
A link az értesítőről egy „Törlésre váró cikkek / A kommunista rezsimek alatt elkövetett tömeggyilkosságok” című oldalra irányítanak, ahol a törlést előirányozó körülményeket tárgyalják angol nyelven. A lap adminisztrátorai döntenek majd a szócikk jövőjéről azt követően, hogy mérlegelték a jelenleg is zajló vitában elhangzott érveket.
A vitatott szócikkben a kommunista egypártrendszerek uralma alatt kivégzett milliókról írnak. Ugyanakkor nemcsak a szócikk, hanem
A szócikkben szerepel egy lista, amelyen Sztálin, Mao Ce-tung, Pol Pot és Kim Dzsongil felelősségét boncolgatják. Sztálin bűnei között Ukrajna kiéheztetése, a nagy tisztogatás, a kulákok kivégzése és a Gulag-rendszer fenntartása tűnik fel. Mao felelősségét többek között a közel 20 millió fő halálát okozó Hosszú Menetelés kapcsán boncolgatják, de a listán szerepelnek a Kubában, Jugoszláviában, Romániában, Kelet-Németországban és Észak-Koreában történt kommunista indíttatású tömeggyilkosságok is - megfelelő forráslistával megtámogatva.
Ez a terjedelmes lista a mostani vádak szerint „torzítóan antikommunista” nézeteket tükröz, éppen ezért törlésre alkalmas. Az egyik pártfogója e törekvésnek a következőképpen fogalmaz:
„Antikommunista nézetek sulykolásáról beszélünk, amikor arról esik szó, hogy a kommunista ideológia önmagából fakadóan erőszakos.”
A szócikkben szerepel, hogy egyes történészek szerint a kommunizmus áldozatainak száma nagyjából százmilliós nagyságrendű. Ennek kapcsán egy másik törléspárti úgy fogalmaz, hogy a szócikkben nem kellene „leegyszerűsítő előfeltevéseket megfogalmazni azzal kapcsolatban, hogy egyes események kizárólag egyetlen ideológiának tudhatók be.”
A fentiek kapcsán Robert Tombs, a Cambridge Egyetem professzora úgy véli, hogy a tömeggyilkosságok és az ideológia közötti kapcsolatot sikeresen elhomályosítják, azzal a fasizmus és a kolonializmus is védhetővé válik. Tombs szerint ugyanis mindez
„morális alapon védhetetlen, a holokauszttagadással egyenértékű.”
Kiemeli: az emberi élet elvétele és az ideológiák közötti kapcsolat a lényegét adja annak, hogy miért is kell foglalkozni ezzel a kérdéssel.
A professzor szerint a törlésre váró szócikk megfontoltan és kiegyensúlyozottan lett megírva. Éppen ezért a megsemmisítésre is csak a kommunizmus fehérre mosásának igényével kerülhet sor.
„Mindazok, akik megkísérlik eltörölni a bűnösség e hosszú és szörnyű történetét maga is bűntárssá válik, megágyazva még több zsarnokságnak a jövőre nézve.”
Kép: Wikipedia
Dobozi Gergely