Kimondta a vezető politikus: Új stratégia kell annak érdekében, hogy az USA-EU-Kína háromszögben ne az EU legyen a vesztes
A politikus szerint az EU és Magyarország érdekeivel is ellentétes lenne egy gazdasági hidegháború.
A Disney úgy döntött, hogy a kommunista államra tekintettel kiveszi a hongkongi internetes streaming-kínálatából a Simpson család azon részét, amelyben a poénok Kínára fókuszálnak.
Lyukra futnak azok, akik hongkongban a Disney+ nevű videós streaming-szolgáltató kínálatában a Simpson család azon részét keresik, amelyben Homer Simpson és családja Pekingbe látogat. A 16. évad 12., Kínai kaland című részében a történet egy pontján a család a Tienanmen téri vérengzés helyszínére is ellátogat, ahol a család egy táblára lesz figyelmes, rajta a következő felirattal:
„1989-ben ezen a helyen semmi sem történt.”
Pekingi utazásuk során Homerék az egykori diktátor, Mao Ce-tung mumifikált maradványaiba is belebotlanak. Ez csak két példa azok közül a gegek közül, amelyek potenciálisan sérthetik a jelenlegi kommunista vezetést ízlését; legalábbis olyanok, amelyekkel kapcsolatban a Disney úgy véli, nem érdemes dollármilliárdokat kockáztatni. A hongkongi néző így ha befejezte a 16. évad 11. részét, a 13. résszel folytathatja tovább.
Hongkongban nemrégiben szigorították a városállam szabályozását a szólásszabadságra vonatkozóan. Az elmúlt hónapban a jogalkotó betiltotta azokat a filmeket, amelyek Kína nemzetbiztonsági érdekeivel ellentétesek. Aki ezt a tilalmat megszegi, legalább három év szabadságvesztéssel és 130 ezer dolláros bírsággal számolhat.
A progresszív kultúrharc egyik zászlóshajójának tartott Disney szokatlan lépése a média fősodrába tartozó orgánumok figyelmét sem kerülte el.
„A hiányzó epizód tovább fokozza az aggályokat azzal kapcsolatban, hogy az anyaország [Kína]-stílusú cenzúra a nemzetközi üzleti életben is normává válik, magával rántva a világra szóló elérésű streaming-óriásokat és a többi jelentős tech céget”
– áll a The Guardian összeállításában.
hogy a Disney eltérő erkölcsi zsinórmértéket alkalmaz Nyugaton és Keleten. Még 2015-ben történt, hogy míg a nyugati mozikban a Star Wars VII. epizódjának (Az ébredő Erő) moziplakátján a fekete bőrű karakter a főszereplőkkel egy sorban, jól láthatóan került feltüntetésre, a kínai mozipiacra szánt plakátokon Finn képmása már sokkal kisebb; mi több, a karakter mintha eltűnne a képen a lézernyalábok közepette.
A CNN ekkor rasszista filmposzterről írt, a Disney szóvivője pedig nem kommentálta a történteket.
1989. június 3-án a Kínai Néphadsereg lerohanta a pekingi Tienanmen téren összegyűlt tüntetőket. A katonai beavatkozást a történészek tömegmészárlásként tartják számon.
Kép: Yi ming / Imaginechina / Imaginechina via AFP
Dobozi Gergely