Megszületett a döntés: Olaf Scholz ismét indul a kancellári tisztségért – Boris Pistorius szabaddá tette az utat
Scholz és Merz összecsapása várható a német előrehozott választásokon.
November 29-én Bécsben folytatódnak a 2015-ös atomalku felélesztését célzó tárgyalások a nagyhatalmakkal – tájékoztatott az iráni főtárgyaló.
Berlinben folytatott megbeszéléseket szerdán Ali Bageri Kani iráni külügyminiszter-helyettes, aki Teherán főképviselője az úgynevezett atomalku felélesztéséről folytatott bécsi tárgyalásokon – ismertette a német külügyminisztérium.
A tájékoztatás szerint Ali Bageri Kani Berlinben német kormány tisztségviselőkkel egyeztetett, miután kedden Párizsban tárgyalt. A német külügyi tárca szerint az iráni külügyminiszter-helyettes csütörtökön Londonba utazik tovább. Németország, Franciaország és Nagy-Britannia is aláíró felek az iráni nukleáris program korlátozásáról szóló 2015-ös többhatalmi megállapodásban.
Irán főtárgyalója a hónap elején közölte, hogy
„Arra számítunk, hogy Irán építőjellegű hozzáállással fog részt venni a tárgyalásokon” – jelentette ki szerdán Andrea Sasse német külügyi szóvivő.
Uniós diplomaták már előre jelezték, hogy a most folytatott kétoldalú megbeszélések ellenére nem fogják elfogadni az atomalkuval kapcsolatban a tárgyalások „bilateralizálását”. Irán és a világ vezető hatalmai – az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Kína, Franciaország, Németország és Oroszország –
Az egyezmény értelmében Teherán korlátozta nukleáris tevékenységét, cserében pedig a nemzetközi közösség feloldotta az Iránt sújtó szankciók nagy részét. Donald Trump volt amerikai elnök viszont 2018-ban egyoldalúan kiléptette az Egyesült Államokat az atomalkuból, majd visszaállította a korábbi szankciókat is, ezért Irán a megengedettnél több urániumot kezdett előállítani.
Az atomalku újjáélesztéséről szóló egyeztetések áprilisban kezdődtek Bécsben, de megrekedtek, mióta Ebrahim Raiszi vette át az elnöki tisztséget Iránban.
(MTI)