Miért jó nekünk, hogy Románia és Bulgária schengeni tagok lettek?
Az uniós belügyminiszterek tanácsa csütörtökön Brüsszelben megszavazta a magyar uniós elnökségi előterjesztést, amely Románia és Bulgária felvételét javasolta a schengeni övezetbe.
A lengyel kormánypárt elnöke szerint a a „Polexit” ellenzéki propagandisztikus találmány, de az uniós alapszerződésekkel ma visszaélnek, ezért pontosítani kell őket.
„A kormány egyértelműen az EU-ban látja Lengyelország jövőjét” – húzta alá a lengyel kormánykoalíciót vezető Jog és Igazságosság (PiS) elnöke, kormányfőhelyettes. Az EU szerinte válságban van, a PiS pedig határozottan kiáll azért, hogy ezt megoldják. Kifogásolta, hogy az uniós alapszerződéseket nagyrészt nem tartják be, vagy
További kifogásként emelte ki Kaczynski, hogy az EU-ban nagyon drasztikusan sértik a tagállamok egyenlőségének elvét, és a legerősebb államok – különösen Németország – eszközként használják az Uniót. Ezt el kell utasítani, az uniós alapszerződéseken úgy kell módosítani, hogy radikálisan megnehezítsenek különféle visszaéléseket – hangsúlyozta.
Kettős mérce alkalmazása
Szorgalmazta azt is, hogy az alapszerződések pontosítása révén kijavított EU-ban be kell tartani a tagállamok egyenlőségének elvét. „Ha valamit szabad tenni az egyik államban, ez azt jelenti, hogy mindegyikükben megengedett” – húzta alá Kaczynski. A PiS vezette kormány
amelyek az általa folytatott reformokat, köztük az igazságügyi reformot az uniós szervek részéről érték. Több lengyelországi reformmegoldás esetében Varsó azzal érvel, hogy ezeket más EU-tagállamokban is alkalmazzák anélkül, hogy Brüsszel kifogásolta volna őket.
(MTI)
Nyitókép: Jaap Arriens / NurPhoto / AFP