Ez az Aszad-rezsim vége, az oroszok átdobhatják erőiket Ukrajnába
Kellemetlen az oroszoknak politikailag, katonailag kevésbé.
Németország, Franciaország és Nagy-Britannia bírálta csütörtökön, hogy Irán gyorsítja a 60 százalékosra dúsított urán előállítását, és az Iránnal folytatott tárgyalások haladéktalan újrakezdését követelte.
Németország, Franciaország és Nagy-Britannia kormánya nagy aggodalommal értesült a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) jelentéseiből, hogy Irán most először 20 százalékosra dúsított uránfémet állít elő, és jelentősen megnövelte az akár 60 százalékos tisztaságú urán gyártási kapacitását – olvasható a három ország külügyminisztériumának közös közleményében.
– közölte a NAÜ augusztus 17-én, amikor a holtpontra jutottak a 2015-ben Bécsben aláírt atomalku megmentésért folyó diplomáciai tárgyalások. „Megerősítjük, hogy Irán súlyosan megsértette az iráni atomprogramról Bécsben megkötött megállapodást” – figyelmeztet a három kormány.
Ezek az új kapacitások újabb szakaszokat jelentenek az atomfegyver kifejlesztésében.
Iránnak semmilyen hiteles indoka nincs arra, hogy a polgári felhasználáshoz lennének szükségesekezek a technológiák” –fogalmazott a közlemény Az aggodalmat növeli, hogy Irán jelentősen korlátozta a NAÜ hozzáférését a nukleáris létesítményeihez – olvasható a közleményben.
Irán, amely továbbra is tagadja, hogy atomfegyver kívánna szert tenni, fokozatosan szegte meg a bécsi atomalku rendelkezéseit, miután Donald Trump akkori amerikai elnök 2018-ban kiléptette országát az Irán és hat nagyhatalom – közöttük a csütörtöki közös nyilatkozatot kiadó országok – által aláírt megállapodásból, és újból bevezette az iráni atomprogram korlátozása fejében fokozatosan feloldott szankciókat.
A három ország most felszólította Teheránt, hogy késlekedés nélkül folytassák a bécsi tárgyalásokat a mielőbbi megállapodás érdekében. Az Európai Unió szerint szeptember elején folytathatnák tárgyalásokat, míg az új iráni elnök, az ultrakonzervatív Ebrahim Raiszi az országa gazdaságát fojtogató amerikai szankciók feloldásáért folyó erőfeszítéseket helyezi előtérbe.
(MTI)
Fotó: HANS KLAUS TECHT / APA-PICTUREDESK / APA-PICTUREDESK VIA AFP