Az Olimpiai Stadionban zárt kapuk mögött sorra kerülő ünnepség az „Érzelmekkel egyesülve” (United by Emotions) címet kapta, és a tervezők célja, hogy a sport szerepét, valamint az olimpiai játékok értékeit emelje ki, miközben – többek között – Japán két meghatározó szimbóluma, a Nap, valamint a Fudzsi-hegy is „megjelenik” a stadion küzdőterén zajló előadásban.
A háromórásra tervezett nyitóünnepségen nagy hangsúlyt kap az esélyegyenlőség is. A nemzetek bevonulásánál a magyarok 143.-ként érkeznek majd.
A tokiói megnyitón Cseh László úszó és Mohamed Aida tőrvívó vezérletével bevonult a 173 főből álló magyar delegáció a stadionba, természetesen számos magyar sportoló a holnapi versenyeik miatt nem vett részt a megnyitón.
Keleti Ágnes, az ötszörös olimpiai bajnok tornász és a világ legidősebb élő olimpiai bajnoka kiemelt figyelmet kapott a megnyitón, hiszen egy, a személye előtt tisztelgő, múltját és száz éve történetét is feldolgozó videóval köszöntötték őt.
Thomas Bach a remény pillanatának nevezte a megnyitót, és köszöntötte mind a 205 résztvevő nemzetet, köztük a NOB menekült csapatát. A remény, a bizalom és a rugalmasság üzenetének nevezte a mostani megnyitót. Kiemelten háláját fejezte ki a japán népnek a hatalmas erőfeszítésekért, amit az olimpia megrendezéséért tettek. A sportolók adták az inspirációt azért, hogy a NOB vezetői harcoljanak az olimpia megrendezéséért - hangsúlyozta Thomas Bach.
Gyorsabban, magasabbra, erősebben - együtt. Ez az új mottó, és erre tanított minket a világjárvány - hangsúlyozta a NOB elnöke.
A japán császár nyitotta meg hivatalosan a XXXII. Olimpiai Játékokat. Szavait óriási tüzijáték kísérte.
Az olimpiai láng a négyszeres Grand Slam-győztes Naomi Oszakánál fejezte be útját és a japánok egyi fő favoritja gyújtotta meg a lángot. Mostantól a záróünnepség végéig lobog majd az olimpia egyik legfőbb jelképe.
A megnyitót kövesse az alábbi élő közvetítésben:
(MTI)
Nyitókép: Martin Buerau / AFP