Didier Reynders, az Európai Bizottság igazságügyi biztosa a Bizottság nevében azt nyilatkozta, hogy „Lengyelországnak kötelessége azonnal felfüggeszteni nemzeti hatáskörben meghozott előirányzatainak alkalmazását, különös tekintettel a Legfelsőbb Bíróság Fegyelmi Kamarájára”. Ha most a lengyel alkotmánybírók az európaiakkal ítéltek volna, a Bizottság valóban kötelezhette volna az országot az igazságügyi reform bizonyos elemeinek eltörlésére – így azonban Lengyelország számára más lehetőségek is megnyílnak.
Brüsszelben a döntés hatalmas sajtóvihart kavart, számos vezető nyugat-európai lap is „Polexitet” vizionált – miközben valójában csak az igazságügyi reform (és a lengyel kormány) egyik legádázabb belföldi ellensége, Adam Bodnar ombudsman kommunikációs akciójának estek áldozatul.
Paweł Filipek, aki az ügyben a lengyel ombudsmani hivatalt képviselte, azt nyilatkozta az ügyről, hogy a döntés következtében „a lehetőségek a következők: a lengyel alkotmány megváltoztatása, az uniós szerződések megváltoztatásának kezdeményezése, vagy az EU elhagyása”.
Azt, hogy az ítélet pontosan miért is vezetne Lengyelország Unióból való kilépéséhez, Filipek nem részletezte – az európai sajtó azonban így is széles körben átvette szavait. Az Euronews, a The Guardian és a Politico „Polexitet” vizionáló címeihez az alapot Filipek főnöke, Bodnar ombudsman adta:
ő azt nyilatkozta, hogy „egy lépésről lépésre történő jogi Polexit folyamatában vagyunk”.
Mindeközben azonban Bodnar alkotmányos helyzete sem egészen tiszta: az ombudsmant 2015-ben az ellenzéki Polgári Platform, a kommunista utódpárt, a Demokratikus Baloldali Szövetség, illetve a Lengyel Néppárt támogatta, mandátuma azonban tavaly lejárt. Jelenleg azért van hivatalban, mert a lengyel törvényhozás két háza nem tudott az utódjáról megállapodni, azonban így is kétséges, e pillanatban jogszerűen gyakorolja-e hivatalát: idén áprilisban a lengyel alkotmánybíróság úgy döntött, hogy Bodnar ideiglenes ombudsmanként rövid időre, legfeljebb három hónapra maradhat hivatalban. (És bár a brüsszeli sajtó Stanislaw Piotrowiczról, az Alkotmánybíróság elnökéről gyakran hangoztatja, hogy a PiS színeiben volt parlamenti képviselő, Bodnar esetében megfeledkeznek arról a tényről, hogy ő pedig a PP ombudsman-jelöltje, emellett 2001-ben a CEU-n szerzett jogi mesterdiplomát, és 2011-ben a lengyel LMBTQ-szervezetek Tolerancia-díjjal tüntették ki.)