Elszabadult Daniel Freund: végérvényesen kiderült, hogy számára Orbán Viktor jelenti a világ közepét
„Az egyetlen esemény, ami nagyobb Trump beiktatásánál? A Tanács magyar elnöksége” – fogalmazott a baloldali politikus.
Vezető bolgár politikusok csütörtökön üdvözölték, hogy az Egyesült Államok korrupció gyanúja miatt szankciókkal sújtott három bolgár állampolgárt és 64 hozzájuk köthető vállalatot, miközben az Európai Unió beleegyezését jelezve leszögezte: nem szándékozik ellenlépéseket tenni büntetőintézkedések miatt.
A Van Ilyen Nép (ITN) nevű bolgár párt elnöke, Szlavi Trifonov „egy partner baráti kezének” nevezte az előrehozott választások előtt nem sokkal bejelentett amerikai szankciókat.
Bulgáriában július 11-én előrehozott parlamenti választásokat tartanak, miután az áprilisi választások után háromszori próbálkozás után sem tudott kormányt alakítani egyik párt sem, ami a választások nyomán kialakult széttöredezett pártstruktúrának tudható be. Bojko Boriszov korábbi kormányfő is üdvözölte a büntető intézkedéseket, és tagadta, hogy bármi köze lett volna a feketelistára helyezett személyekhez.
Az Európai Unió, amely a múltban tiltakozott az Iránra és Kubára kiszabott amerikai szankciók miatt, most csak annyit mondott, hogy a bolgár állampolgárokra kiszabott büntető intézkedések „nem érvényesek az Európai Unió területén, így semmi sem igazolja az ellenlépések szükségességét. Ezek olyan intézkedések, amelyekről az Egyesült Államok saját jogi keretein belül döntött” – hangsúlyozta egy uniós szóvivő.
Az Egyesült Államok szerdán korrupciós vádak miatt büntetőintézkedésekkel sújtott három bolgár állampolgárt: Vasszil Krumov Bozskov üzletembert, Deljan Szlavcsev Pejevszki korábbi parlamenti képviselőt és Ilko Dimitrov Zseljazkov korábbi kormányzati tisztségviselőt, valamint 64 hozzájuk köthető bulgáriai vállalatot.
gyakorlatilag befagyasztva valamennyi amerikai vagyonukat, ezenkívül megtiltják az amerikai állampolgároknak, hogy üzleteljenek a szóban forgó személyekkel és cégekkel. Emellett mindhárom érintettnek megtiltották, hogy belépjen az Egyesült Államokba. Az Európai Unió Bizottsága már régóta nyomást gyakorol a 2007 óta EU tagország Bulgáriára, hogy hatékonyabban lépjen fel az ország életét átszövő korrupcióval szemben és javítson a jogállamisággal kapcsolatos mutatóin.
„A washingtoni minisztérium nyilatkozata szerint büntetőintézkedést léptettek életbe Vasszil Krumov Bozskov üzletemberrel szemben, mivel azzal vádolják, hogy orosz vezetők részére tervezett “titkos csatornát” a bolgár kormány befolyásolására. Bozskov a szerencsejáték szektorban folytatott tevékenységét követően vált Bulgária egyik leggazdagabb emberévé, ám 2020-ban elhagyta az országot, hogy elkerülje a zsarolás, adócsalás és befolyásolási kísérlet vádját. A jelenleg Dubajban élő Bozskov tagadja mindezt.
Ned Price, az amerikai külügyi tárca szóvivője ismertette, hogy a büntetőintézkedésekkel sújtottak között van Alekszander Manolev korábbi gazdaságiminiszter-helyettes, Petar Haralampijev, a külföldi bolgárok ügyeivel foglalkozó ügynökség egykori vezetője és Kraszimir Tomov volt főtitkár is.
A tárca szankciókkal sújtotta Deljan Szlavcsev Pejevszki korábbi parlamenti képviselőt és Ilko Dimitrov Zseljazkov korábbi kormányzati tisztségviselőt is, valamint 64, a fenti három személy által tulajdonolt vagy irányított vállalatot” – írta meg az üzlet.hu
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/Vaszil Donev