Pislogni sem volt ideje a leköszönő amerikai vezetésnek: Szijjártó mindenki eszén túljárt
A magyar külügyminiszter ráadásul még mindig nem fedte fel teljesen a lapjait.
Benjamin Netanjahu Twitteren köszönte meg 25 állam támogatását, miközben tovább folyt a rakétaháború Izrael és a palesztin fegyveres csoportok között.
Sávuot, a zsidó pünkösd ünnepén is tovább folyt hétfőn a kölcsönös rakétaháború Izrael és a Gázai övezet iszlamista szervezetei között – jelentette a 11-es izraeli közszolgálati tévécsatorna hétfőn. Benjamin Netanjahu Twitteren köszönte meg 25 állam támogatását a rakétaháború során, ám kisebb botrányt okozott azzal, hogy a Tweetből kimaradt India, amely szintén támogatásáról biztosította a zsidó államot.
Magyarország is rajta van az Izrael-párti országok listáján, melyről lemaradt India
A ynet.co.il listát is készített azokról az országokról, amelyek most, a rakétazápor közepette támogatják Izraelt. Ezek között említi meg Magyarországot is, amelynek „miniszterelnökét tartják a legjobboldalibb vezetőnek Európában”. Az újság megemlíti, hogy Szijjártó Péter személyesen is kifejezte az ország támogatását, hasonlóan cseh és osztrák kollégáihoz.
Kisebb felháborodást keltett az izraeli miniszterelnök azzal, hogy a listáról lemaradt India zászlaja, azé az országé, mely most is egyértelműen kiállt Izrael mellett, és mely országgal Izrael széles körű együttműködést folytat a COVID járvány idején is. Az izraeli külügyminisztérium május ötödikén adta hírré, hogy oxigéngenerátorokat, orvosi berendezéseket, védőmaszkokat és gyógyszereket – küld légi úton Indiába. A tárca emlékeztetett arra, hogy amikor tavaly válságosra fordult a járványhelyzet Izraelben, India a segítségére sietett, védőmaszkokat, gumikesztyűket és gyógyszerekhez szükséges alapanyagokat küldött, továbbá a légi közlekedés leállása után segített hazatérni az Indiában rekedt izraeli állampolgároknak.
Eközben folytatódik a furcsa háború
Az ország déli részére több hullámban intenzív rakétaeső hullott a nap folyamán. Délután Asdódban több lakóház közös udvarára becsapódott egy rakéta, és súlyos anyagi károkat okozott. A robbanásban hárman könnyebben megsebesültek, öten sokkot kaptak. Az egyik háromemeletes épület életveszélyessé vált, összedőlés fenyegeti, kiürítették, a lakókat ideiglenes szállásokon helyezik el.
Antony Blinken, az Egyesült Államok külügyminisztere hétfőn közölte: nem kapott Izraeltől semmilyen bizonyítékot a Hamász dzsihadista palesztin szervezet ténykedésére a hét végén lerombolt, több külföldi sajtóirodának is otthont adó épületben. Az AP megjegyzi, hogy az Egyesült Államokat és Joe Biden amerikai elnököt egyre több bírálat éri amiatt, hogy nem gyakorol kellő nyomást nyíltan Izraelre a Hamásszal vívott harc befejezése végett, egyebek közt gátolja, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa felszólító nyilatkozatot adjon ki a harci cselekmények beszüntetésére.
A 11-es csatorna értesülései szerint a Hamásznak és az Iszlám Dzsihádnak együtt a becslések szerint mintegy 10 ezer rakétája lehet, és noha az elmúlt héten jelentősen csökkent arzenáljuk, de elég maradt a következő napokra, ha folytatódik a kölcsönös rakétaháború.
Izrael a Hamasz alagútrendszerét támadja
Az izraeli hadsereg az utóbbi napokban egyrészt az övezetet uraló Hamász kiépített alagúthálózatát bombázta, másrészt célzott kivégzéssel rakétákat indító csoportokat és az iszlamista szervezetek vezetőit lőtte. Hétfő délelőtt célzott légicsapással megölték búvóhelyén az Iszlám Dzsihád nevű szervezet egyik legfőbb vezetőjét, Husszam Abu Harbidet, az övezet északi részének parancsnokát. Abu Harbíd már 15 éve hajtott végre támadásokat Izrael ellen.
A rendőrség és a Sin Bet belbiztonsági szolgálat közös nyomozásának eredményeképpen letartóztattak egy 20 éves arab fiatalt, aki három nappal ezelőtt, az etnikai zavargások idején Molotov-koktélt dobott be egy ház ablakán, ahol súlyosan megsebesült egy 12 éves arab kisfiú. A nyomozók szerint a támadó tévesen úgy gondolta, hogy zsidók laknak az épületben.
(MTI, Twitter.)
Fotó: MTI/EPA/AP pool/Maya Alleruzzo