Holnap járulnak az urnákhoz a skótok, hogy megválasszák a delegált hatáskörökkel bíró skót parlament 129 tagját. A regionális törvényhozásban kialakuló új erőviszonyok az egész Egyesült Királyság jövőjét meghatározzák, hiszen egy esetleges elszakadáspárti többség újra napirendre emelhetni a skót függetlenség kérdéskörét. A 2007 óta Skóciát vezető baloldali, nacionalista Skót Nemzeti Párt (SNP) számára hatalmas a tét, mivel a független skót állam leghangosabb szószólójaként akár egy új referendum kiírásáért is harcolhat, a várakozások szerint mindezt újból kormányzati pozícióból.
A Brexit felszínre hozta a különbségeket az Egyesült Királyságban
Skóciában 2014-ben tartottak népszavazást a függetlenség kérdéséről, de akkor az SNP kezdeményezése nem járt sikerrel, a skótok 55 százaléka a brit unió fenntartását támogatta.
A 2016-os Brexit-népszavazás viszont rendesen felkavarta a kedélyeket az egész Egyesült Királyságban,
a britek EU-ból történő kilépése, illetve annak rögös folyamata a skót függetlenségi tábor malmára hajtotta a vizet. Míg az angolok többsége a távozás mellett tette le a voksát, addig a skótok – a brit unió leginkább EU-párti nemzete – 62 százaléka továbbra az EU-ban látta volna szívesen a szigetországot. A népszavazást követően újból felszínre kerültek a brit uniót alkotó nemzetek közötti különbségek, az SNP vezette skót kormány pedig új kommunikációs fegyvert kapott a kezébe, mondván, „a brit kormány a skótok akarata ellenére kirángatta Skóciát az EU-ból”.
A Brexit-népszavazást követően a felmérések a skót függetlenség ideájának hirtelen előretörését mutatták, azonban az elszakadás mellett állásfoglalók csak az EU-ból történő brit kilépési folyamat időszakában tudtak biztos többségbe kerülni.
Az SNP és a skót kormány ugyanis ki tudta használnia az EU és a brit kormány közötti ellentéteket, illetve a kilépési folyamat elhúzódását, hogy saját, Unió- és függetlenségpárti narratíváját felerősítse.
Mindezt a kormánypárt azzal érte el, hogy a Brexit alternatívájaként tüntették fel a függetlenséget, ami lehetőséget teremtene Skócia számára, hogy ismét az EU tagja lehessen. Nemrég pedig az újbóli uniós csatlakozás mellé állt több mint 170 közismert európai professzor, író, filozófus és képzőművész, akik arra kérték az uniós intézmények vezetőit, hogy könnyítsék meg Skócia számára az EU-ba való visszatérést.