A Nyílt Társadalom Alapítvány támogatását is élvező Freedom House, a washingtoni Center for Strategic and International Studies (CSIS) kutatóintézet, illetve a McCain Institute közös jelentésben hívta fel a figyelmet a demokratikus értékek globális fenyegetettségére, valamint az autoriter politikai irányzatok előretörésére. A három szervezet azonban nem regionális, vagyis államok szerint lebontott elemzést készített, hanem konkrét stratégiákat fogalmazott meg, melyek mentén az Egyesült Államok és szövetségesei vissza tudják szorítani a tekintélyelvűség megszilárdulását.
Demokráciaexport új külpolitikába csomagolva
A dokumentum szerint irányváltás szükséges az amerikai kül- és biztonságpolitikában, a demokrácia védelmének ugyanis mindkét területen hangsúlyosan meg kell jelennie. Ehhez elengedhetetlen, hogy
Joe Biden amerikai elnök mihamarabb kiadjon egy elnöki irányelvet, melyben a demokrácia belföldi és külföldi védelmét kiemelt nemzeti érdeknek nyilvánítja.
Utóbbi célkitűzés egybecseng az amerikai külpolitikában jól ismert demokráciaexport szellemével, hiszen voltaképpen az Egyesült Államok ismét a demokrácia globális őrzővédőjeként lépne fel, egyenesen visszarepítve a tengerentúli külpolitikát az Obama érába.
A három szervezet úgy véli, hogy az elnöki iránymutatás alapján utasítani lehetne az amerikai nemzetbiztonsági tanácsadót, hogy – a nemzetbiztonsági stratégia kiegészítéseként – dolgozzon ki egy több évre szóló nemzeti demokrácia stratégiát az amerikai és a globális demokrácia megerősítése és előmozdítása érdekében. Javasolják, hogy álljon fel egy hazai és külföldi választások tisztaságát biztosító központ (Center for Integrity in Elections), továbbá egy, a szabad újságírás és szabad véleménynyilvánítás nemzetközi támogatását célzó pénzügyi alap is. A Biden-adminisztrációnak továbbá prioritássá kell emelnie a korrupció elleni küzdelmet, és törekednie kell a demokratikus kormányzást támogató gazdasági megállapodások megkötésére.
A cselekvési terv koordinálását az új, Nemzeti Demokrácia Tanács látná el,
ahol a belpolitikai stratégiaalkotás, a külpolitikai irányítás és a demokrácia védelme összefonódhat. Ezzel voltaképpen az Egyesült Államokban egy újabb kormányzati csúcsszervezet jönne létre, és bár a dokumentum szerint globális cél a transzparens, inkluzív, demokratikus társadalom megerősítése a világban, valószínűsíthető, hogy ugyanezenen átláthatóságot nem követelik majd meg saját maguktól.