Nem is titkolják az amerikaiak: Trump számára Orbán fontosabb politikus, mint Putyin
A Forbes egyszerű példával illusztrálta a helyzetet.
Az iráni kormányszóvivő szerint Teherán csak a technikai képességét akarta megmutatni az urán hatvan százalékosra dúsításával.
Teherán csak a technikai képességét akarta bizonyítani az urán 60 százalékosra dúsításával a nukleáris létesítményében elkövetett szabotázs után, a folyamat visszafordítható, amennyiben az Egyesült Államok visszavonja a szankciókat - jelentette be kedden az iráni kormányszóivő.
Irán kész visszatérni az atomalkuhoz
Ali Rabiei megerősítette: készek visszatérni a 2015-ös atomalkuban rögzített előírásokhoz,
„ha a másik fél is betartja a szerződésben vállaltakat”.
Irán nem sokkal azt követően jelentette be, hogy a natanzi nukleáris létesítményében 60 százalékosra dúsított uránt, hogy április 11-én nagy erejű robbanást jelentettek onnan. A támadással Teherán mind ez idáig Izraelt vádolta, ám szombaton az iráni hatóságok megnevezték az akció egyik gyanúsítottját, egy bizonyos Reza Karimit, aki a Teheránhoz közeli Kásán városában született. Karimiről úgy tudni, hogy még a robbanás előtt elmenekült Iránból.
Iráni tettese volt az atomlétesítményben történt robbantásnak
A robbanás egy időben történt a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) bécsi székhelyén zajló, az atomalku megmentését célzó tárgyalásokkal. Az egyezmény értelmében az iszlám köztársaság csak az első generációs IR-1-es centrifugákkal folytathatna legfeljebb 3,67 százalékos urándúsítást Natanzban, ami messze elmarad az atomfegyverekhez szükséges, legalább 90 százalékos tisztaságtól.
A hathatalmi megállapodásból Donald Trump előző amerikai elnök kiléptette országát, valamint visszaállította az Irán elleni szankciókat, amire válaszul Irán is fokozatosan felhagyott kötelezettségvállalásainak teljesítésével.
Iráni tisztségviselők hétfőn némi előrelépésről számoltak be a bécsi tárgyalások kapcsán, és lehetségesnek véltek egy "átmeneti megállapodást" arra az időre, amíg végleges nem születik. Mindeközben Gabi Askenázi izraeli külügyminiszter Jeruzsálemben fogadta a brit kabinetirodát vezető minisztert, Michael Gove-ot. Az izraeli külügyi tárca vezetője az egyeztetéseken leszögezte, Iránnak nem szabad atomfegyverhez jutnia, közleményben pedig azzal vádolta Teheránt, hogy aláássa a közel-keleti régió stabilitását.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/AEOI