Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Miközben a csehek és a lengyelek egyre jobban aggódnak Moszkva manőverei miatt, Szijjártó Péter az ukrán vezetés kárpáraljai magyarokat sújtó bosszújától tart.
„A magyar külügyminiszter az EU-t lázban tartó cseh-orosz kémbotrányt »jól ismert hétvégi eseményként« írta körül, az ukrán határ melletti orosz csapatösszevonásokról pedig egy szót sem ejtett, de a magyar kisebbség jogainak tiszteletben tartására szólította fel Ukrajnát” – kezdte írását a HVG Eurológus blogja, mely a ma, az Európai Unió külügyminiszterei által tartott videokonferenciáról számolt be.
Oroszország miatt aggódnak a csehek és a lengyelek
A hétfői megbeszélésen a mélyponton lévő EU–orosz kapcsolatokról volt szó, melyben az orosz–ukrán határnál zajló orosz csapatmozgások, a Csehországból kémtevékenység miatt kiutasított 18 orosz, majd viszonzásul Oroszországból kiutasított 20 cseh diplomata hétvégi ügye, valamint Alekszej Navalnij rohamosan romló egészségügyi állapota kerültek szóba.
Szijjártó Péter kijelentette: „Magyarország abban érdekelt, hogy Ukrajna erős, stabil és demokratikus ország legyen, kiáll területi egysége és önállósága mellett, ugyanakkor elvárja, hogy tartsa tiszteletben a nemzeti közösségek, köztük a magyar közösség jogait”.
Szijjártó Péter videót tett közzé Ukrajna kapcsán
Szijjártó Péter a Facebookon közzétett videójában emlékeztetett:
egyebek mellett a nyelvhasználatot érintően a kultúra, a média, közigazgatás és az oktatás területén.
„Magyarország megütközéssel vette tudomásul a kárpátaljai magyar közösség vezetőivel szembeni megfélemlítő eljárásokat, mint ahogy nem segíti a kölcsönös bizalomra épülő kapcsolatot az sem, hogy a kettős állampolgársággal rendelkezők felderítésére akciók indultak” – közölte.
A külgazdasági és külügyminiszter elmondta a videóban azt is, hogy
„Magyarország pontosan tudja, milyen az, amikor egy nemzeti közösség jogait megsértik, hiszen a kárpátaljai magyarság is ilyen szemléletmóddal kénytelen szembesülni” – fogalmazott.
Az ukrán külügyminiszter is megszólalt
A külügyminiszterek megbeszélést folytattak Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszterrel – írta meg a HVG, és beszámolt arró, hogy a tárgyalást követően Josep Borrell külügyi főképviselő
Megerősítette: „az EU kiáll az ukrán szuverenitás és területi integritás mellett, és felszólítotja Moszkvát, hogy tárgyalásos úton rendezzék nézeteltéréseiket”.
A cseh külügyminiszter a kémügyre vonatkozó tájékoztatását követően az uniós partnerek „kifejezték egységüket Csehország támogatása mellett”.
A Navalnij-ügy kapcsán Josep Borrell kijelentette, hogy „az orosz politikusnak azonnali, professzionális orvosi segítségre van szüksége és ezt biztosítania kell az orosz félnek, ez az ő felelősségük”.
Egyéb napirendi pontok is voltak
A múlt héten elfogadott, afrikai, Karib-tenger menti és csendes-óceáni államok csoportjával aláírt új partnerségi megállapodásról Szijjártó Péter azt mondta,
Az etiópiai helyzettel kapcsolatban Magyarország figyelme a keresztény közösség megvédésre irányul, és idáig mintegy 2,5 millió dollár segítséget nyújtott az ott élő közösségnek.
Libanon kapcsán a miniszter azt közölte, hogy Magyarország elutasít minden olyan kísérletet, melyek szerint egyes európai országok nyomást próbálnak gyakorolni a keresztény közösséget képviselő pártra.
„Magyarország álláspontja, hogy Európának, az Európai Uniónak ki kell állnia a keresztények mellett, bárhol is éljenek a világban” – tette hozzá Szijjártó Péter.
(MTI, HVG, Facebook)
Fotó: Szijjártó Péter, Facebook