Harmincöt éve történt a csernobili katasztrófa

2021. április 26. 13:51

Pripjaty város több száz egykori lakója a „szellemváros” központjában emlékezett meg a csernobili nukleáris baleset évfordulójáról.

2021. április 26. 13:51
null

A katasztrófa sújtotta település volt lakói az akkori robbanás bekövetkeztekor, pontban éjjel 01 óra 30 perckor 35 gyertyát gyújtottak meg a baleset áldozatainak emlékére.

A világ eddigi legsúlyosabb atomerőmű-katasztrófája 1986. április 26-án következett be az akkor a Szovjetunióhoz tartozó ukrán szovjet szocialista köztársaság területén, a Kijevtől kevesebb mint 100 kilométerre északra fekvő csernobili erőmű negyedik blokkjában. Robbanás következtében részben megsemmisült a reaktor aktív övezete, a levegőbe nagy mennyiségű radioaktív anyag került, és sugárfelhő borította be Európa nagy részét. A katasztrófa miatt az erőmű 30 kilométeres körzetében a teljes lakosságot evakuálták, köztük Pripjaty lakóit is. Az atomerőmű körül ezt a 30 kilométeres, Fehéroroszországba is átnyúló, nyugati irányba viszont 60 kilométerre is kiterjedő területet tiltott övezetté minősítették.

Irina Mikicsak, az egészségügyi miniszter-helyettes hétfői tájékoztatóján közölte, hogy jelenleg Ukrajnában 2,5 millió csernobili áldozatot tartanak számon. Kiemelte, hogy január 1-jei adatok alapján 1,6 millióan vannak folyamatos orvosi megfigyelés alatt, köztük 317 769 gyermek.

Egy volt likvidátor lerója kegyeletét az áldozatok előtt Kijevben. <br> Fotó: Szergej Spuniszkij / AFP
Egy volt likvidátor lerója kegyeletét az áldozatok előtt Kijevben.
Fotó: Szergej Spuniszkij / AFP

Az ukrán vezetés az elmúlt években eközben főként arra koncentrált, miként tudja a csernobili övezetet turisztikai célokra felhasználni, hogy a területe ezáltal növelje az állami költségvetés bevételeit.

A csernobili övezet a tragédia és az emlékezés helyszíne, egyben olyan hely is, ahol látni lehet, hogyan képes az ember leküzdeni egy globális katasztrófát.

Új értelmezést szeretnénk adni: hogy a területre ne csak tiltott zónaként gondoljanak, hanem a fejlődés és az újjáéledés övezeteként”  – fejtette ki Bohdan Boruhovszkij, a természetvédelmi tárca helyettes vezetője egy hétfőn megjelent lapinterjúban.

Szavai szerint a csernobili zóna kivételes turisztikai helyszín, ahol a látogatók elgondolkodhatnak azon, milyen következményekkel jár az emberi tévedés, de egyúttal tanúi lehetnek annak „az emberi hősiességnek” is, amivel ezt a hibát kijavították. Boruhovszkij elmondta, hogy mind a négy csernobili reaktort csak 2064-ig bontják le. Ukrajna úgy döntött, hogy a tiltott zónát a többi atomerőmű kiégett fűtőelemeinek tárolására használja. Várhatóan idén nyitnak meg egy tárolót. Egészen a közelmúltig a kiégett fűtőelemeket Oroszországba szállították, így viszont a tisztségviselő szavai szerint Ukrajna évi 200 millió dollárt tud megtakarítani.

Jelenleg a tiltott övezetben, amely lakhatásra még mindig alkalmatlan, mintegy százan élnek, javarészt idős emberek, akik a veszély ellenére mégis visszaköltöztek otthonaikba. Az állatok azonban a vártnál sokkal jobban viselték a sugárterhelést. Medvék, bölények, farkasok, hiúzok, vadlovak és több tucat madárfaj él az ember által elhagyott területen. Ukrán tudósok japán és német kollégákkal közösen kutatják ezt a jelenséget. A napokban Olekszandr Tkacsenko kulturális miniszter közölte, lépéseket tettek annak érdekében, hogy a UNESCO felvegye a csernobili övezetet a világörökségi listájára.

(MTI)

Nyitókép: Szergej Spuniszkij / AFP

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bell & Sebastian
2021. április 26. 19:32
Itthon hiába volt olcsó a saláta, senki nem vette. Ha jól emlékszem, a kiszóródásból elsőnek a svédek kaptak, ők szóltak. Amit a magyar tévé is leadott, ezért nem állíthatjuk, hogy bután haltunk volna meg. Az egyik játékban lemodellezték a főbb objektumokat, ezért engem ott már széttéptek az elvadult kutyák, elintéztek a szállodában és kinyírtak az óriáskerék árnyékában. Mondhatni, jól ismerem a járást.
A ráció prófétája
2021. április 26. 18:35
Érdekesség, hogy az első polgári célú atomerőmű 1954-ben indult be. Vagyis több idő telt el a csernobili katasztrófa óta, mint a lakossági nukleáris energia azt megelőző teljes történelme.
Box Hill
2021. április 26. 15:57
A kommunista hazugság és elhallgatás emléknapja.
Takita
2021. április 26. 15:45
Iszonyúan kritikus helyzet volt. A Szovjetunióban hihetetlen erőket ,anyagokat mozgósítottak. Pl. az építkezéseket leállitották és cementet Csernobilba irányították, a teljes térséget lezárták, stb. Nagyon nehezen, de végül is sikerült a helyzetet valahogy megfogni. Mint tudós körökben híre járt fennállt veszélye, hogy a reaktor megszaladás miatt az izzó anyag egészen a Föld mélyebb rétegeibe is eljut. Ez beláthatatalan következményekkel járt volna.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!