Thierry Breton, az unió oltási stratégiáért is felelős biztosa az AstraZeneca cégre hárította a felelősséget, amiért akadozva megy csak az oltás az EU-n belül.
Ha a száz százalékát megkaptuk volna azoknak az AstraZeneca-oltóanyagoknak, amelyekre leszerződtünk, akkor az Európai Uniónak ugyanannyi vakcinája lenne, mint Nagy-Britanniának”
– mondta az uniós biztos a Le Parisien című lapnak nyilatkozva, melyet a Guardian szemlézett.
Hozzátette: az Európai Unió csak a negyedét kapta meg a megígért mennyiségnek, miközben a briteknek az összes dózist leszállították. Mindezt úgy, hogy az Európai Unió már a britek előtt, 2020 augusztusában leszerződött a céggel. Az AstraZeneca 2020 első negyedévében csak 30 millió dózist tudott leszállítani a megígért 120 millió helyett, ezt azzal magyarázták, hogy a belgiumi gyárukban kevesebb oltóanyagot tudnak gyártani, mint amivel előzetesen számoltak.
Érdekes adalék, hogy a brit fél állítása szerint a svéd cég nekik is kevesebb vakcinát juttatott a megbeszélt mennyiségnél.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) április 4-i adatai szerint az unió 25 tagországában – amelyekben elérhetőek a részletes oltottsági adatok – eddig a 80 év felettieknek átlagosan 60 százaléka kapta meg az oltóanyag első dózisát, és 36,5 százalékukat oltották be mindkét alkalommal. Az uniós célkitűzés az volt, hogy 2021 márciusáig a 80 év felettiek 80 százaléka megkapja a védőoltást.
Marco Cavaleri, az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) vezető tisztségviselője kedden beszélt egy olasz lapinterjúban arról, hogy összefüggés van az AstraZeneca-vakcina és a vérrögképződéses esetek között. Azt még nem tudni, hogy pontosan mi váltotta ki ezeket a reakciókat.
egy olasz lapinterjúban arról, hogy összefüggés van az AstraZeneca-vakcina és a vérrögképződéses esetek között. Azt még nem tudni, hogy pontosan mi váltotta ki ezeket a reakciókat.Nyitókép: Gints Ivuskans / AFP