Franciaország a kelet-közép-európai országokkal közös álláspontot képvisel a nukleáris energiával kapcsolatban. Hét európai vezető, köztük a magyar miniszterelnök és a francia államfő, Emmanuel Macron közösen kérik az Európai Bizottságot, hogy hagyjon fel a nukleáris energia politikai démonizálásával, s foglalja bele az EU zöld finanszírozási dokumentumába azt.
Az Ursula von der Leyenhez, Frans Timmermanshoz, Mairead McGuinneshez és Kadri Simsonhoz címzett március 19-én kelt nyílt levelet Orbán Viktor, Mateusz Morawieczki (Lengyelország), Andrej Babiš (Csehország), Igor Matovič (Szlovákia), Janez Janša (Szlovénia), Florin Cîțu (Románia) – és Emmanuel Macron francia elnök írta alá.
A nyílt levélben a tagállami vezetők aggodalmukat fejezik ki amiatt, hogy a jelenleg meghatározott klímacélok – 2050-ig klímasemlegesség, 2030-ig az üvegházhatású-gázkibocsátás 55 százalékos csökkentése – eléréséhez Európai Unió által előirányzott eszközök kevés mozgásteret hagynak az országspecifikus megoldások kibontakoztatására.
A vezetők hangsúlyozzák:
minden tagállam szabadon dönthet arról, hogy használja-e a nukleáris energiát, vagy tartózkodik-e attól.
Ennek ellenére – folytatják – az EU számos tagállama igyekszik megtorpedózni az atomenergiát, jóllehet ez az eszköz nélkülözhetetlennek bizonyul a klímaváltozás elleni harcban; nemcsak önmagában alkalmas ugyanis a gazdaság zöldítésére, de az atomenergia más energiaforrásokkal létrehozható szinergiái is hasznosak lehetnek.
Pontosan emiatt – vagyis a tagállami önrendelkezés joga miatt – tartják aggályosnak Orbánék és Macronék, hogy az Európai Unió zöldpolitikája nélkülözi a nukleáris energiát a klímaharc eszközrendszeréből. Annak ellenére is, hogy az Európai Unió működéséről szóló szerződés világosan kimondja, hogy az uniós intézmények intézkedései „nem befolyásolhatják a tagállamok jogát az energiaforrások kiaknázására vonatkozó feltételek meghatározására, továbbá nem befolyásolhatják a tagállamok különböző energiaforrások közötti választását és energiaellátásuk általános szerkezetét.”
Vagyis
az Európai Bizottság az Európai Unió legfontosabb szerződésének ellenében alkot jelenleg energiapolitikát
– állítják a tagállami vezetők.
Ezzel párhuzamosan azonban a tagállamok az uniós joggal összhangban álló energiapolitikát választanak maguknak, amelynek az Euratomról szóló szerződés is részét képezi – emlékeztetnek Orbánék, akik pusztán e tényt önmagában újabb érvként értékelik, hogy miért kell a nukleáris energiát az uniós klímavédelem fősodrába emelni.