Mit üzennek a békeidők Európa sírásóinak?
A terrorveszélyt hordozó illegális bevándorlás a legtöbb nyugat-európai helyszínen mostanra gyökeresen átalakította a mindennapokat.
Az Európai Unió 276 millió eurót (100 milliárd forint) ígért új migránstáborok felépítésére a Görögországhoz tartozó Leszbosz, Lérosz, Számosz, Kósz és Híosz szigeteken.
A görög égei-tengeri szigeteken épülő új menekülttáborok célja, hogy jelentősen enyhítsenek az ottani migrációs helyzeten - jelentette ki Ylva Johansson, az Európai Bizottság belügyi biztosa kedden Görögországban tett látogatása során. Johansson hangsúlyozta, hogy a szigetek lakóinak aránytalanul magas terhet kellett elviselniük. Hozzátette, hogy az új létesítmények arra hivatottak, hogy jobbá tegyék a migránsok és az ott élők életét egyaránt.
„Természetesen a görög állampolgárok türelmének is vannak határai, és persze aránytalanul nagy teher nehezedett ezekre a szigetekre”
– mondta Nótisz Mitarákisz görög bevándorlásügyi miniszterrel közös athéni sajtótájékoztatóján Johansson. „Ezért fontos, hogy legyenek kézzelfogható intézkedések megfelelő, új létesítmények építésére, hogy a migránsok soha többé ne kerüljenek olyan helyzetbe, mint Moriában” – utalt az uniós biztos a tavaly szeptemberben felgyújtott túlzsúfolt leszboszi menekülttáborra.
Az Európai Unió 276 millió eurót (100 milliárd forint) ígért új migránstáborok felépítésére a Görögországhoz tartozó Leszbosz, Lérosz, Számosz, Kósz és Híosz szigeteken.
Kosztasz Mucurisz, az Észak-Égei-tengeri régió kormányzója nem vett részt a Johanssonnal tartott tanácskozáson. Azt kifogásolta ugyanis, hogy az EU nem egyeztetett a szigetek lakóival, mielőtt új menekülttáborok létesítését szorgalmazta. Mucurisz hangsúlyozta, hogy a helyi lakosság kívánságait teljesen figyelmen kívül hagyták. Jelenleg mintegy 14 ezer migráns tartózkodik a görög szigeteken, tavaly számuk hozzávetőleg 42 ezer volt.
(MTI)
Fotó: MTI/AP/Michael Svarnias