Az Amerikai Egyesült Államokban közel fél évszázada használják a “drain the swamp”, azaz “csapoljuk le a mocsarat” kifejezést metaforikusan arra, hogy a különböző vélt vagy valós mocskos politikai-gazdasági hálózatokat, elsősorban a fővárosukban, Washingtonban, meg kellene tisztítani. Aki politikával foglalkozik, régóta ismeri ezt a kifejezést, de amióta ez volt Donald Trump egyik fontos kampányszlogenje, mára Európában is szinte mindenki hallotta már.
Európában az is köztudott, hogy
a brüsszeli mellett van egy másik problémás mocsár, nevezetesen egy minden európai országot megkárosító adómocsár: Luxemburg.
Évek óta közismert, hogy Luxemburg segít az adókerülőknek, a nemzetközi bűnözőknek, fegyverkereskedőknek és terroristáknak adócsalásaikban. Minden évben felmérhetetlen összegű pénz tűnik el a luxemburgi mocsárban. Magyarul: Luxemburg meglopja az európai államokat, embereket. Miközben az európai emberek java része tisztességesen befizeti az adóit, a fehérgallérosnak nevezett bűnözők Luxemburgban vigyorognak.
Luc Frieden, volt luxemburgi pénzügyminiszter, 2005-ben még kárörvendve be is ismerte, hogy harminc éve abból él az országa, hogy külföldiek oda talicskázzák a (piszkos) pénzüket, és Luxemburg ennek köszönhetően jobb infrastruktúrával és jobb szociális rendszerrel bír, mint bármely más ország.
2014-ben egy oknyomozó újságírói hálózat konkrét neveket fedett fel, és “Lux-Leaks” címen hozta őket részben nyilvánosságra. A Lux-Leaks nemzetközi oknyomozói csapata, amelynek tagjai között találhatjuk a német NDR-t, WDR.t és Süddeutsche Zeitungot ugyanúgy, mint a brit Guardiant, a francia Le Monde-ot és a svájci Tages-Anzeigert. Közel 30 ezer oldalnyi dokumentum került napvilágra, amely több száz nemzetközi nagyvállalat adóügyeit feltártak.
Az adókerülők között olyan nevek is vannak-voltak, mint az IKEA a Deutsche Bank, az Apple, az Ebay vagy az Amazon,
de persze afrikai diktátorokat és nemzetközi bűnszervezetekhez köthető neveket is találunk az „előkelő” listán. A nagy multik esetében addig-addig csavarták a Luxemburg adta adójogi kiskapukat, míg egy százalék alá nem esett az adófizetési kötelezettségük.
A botrány nyomán a közvélemény részéről nyomás alakult ki, amelynek Luxemburg látszólag engedett is: úgy tett, mintha szigorítaná a szabályait, de az egész nem volt több parasztvakításnál. Luxemburg nem szigorított érdemben, azok ellen viszont, akik kiadták a bizalmas információkat, büntetőjogi eljárást indítottak. A nyugati, úgynevezett minőségi média pedig megnyugodott abban, hogy ők milyen jók, hogy kiderítették, de senki nem tartotta napirenden, senki nem kérte fel Sargentini-t vagy Tavares-t, hogy indítsanak eljárást Luxemburg ellen, senki nem követelte a luxemburgi pártok kizárását sehonnan. Az ügy lezártnak tűnt. 2021-ben azonban kipattant a második Lux-Leaks, ami után világossá vált, hogy a luxemburgi kormány csak látszólagos intézkedéseket hajtott végre. Nagy volt a meglepetés. Ki gondolta volna, hogy Luxemburg továbbra segíti bűnös barátait? Pedig az új szivárogtatások most újra és egyértelműen leszögezik: Luxemburg továbbra is egy adómocsár.
Luxemburg. Az az ország, ahonnan évek óta mindig hangosan visítanak, hogy Magyarország egy korrupt diktatúra.