Még egy remek hely a harmadik világháború kirobbantására – igencsak forrósodik a helyzet az Északi-sarkon
Nukleáris elrettentés, flották és bombázók – ez az a hely, ahol a Nyugat igazán tarthat Oroszországtól, mutatjuk, miért!
Antony Blinken egy tokiói sajtótájékoztatón jellemezte így a távol-keleti országot.
Az Amerikai Egyesült Államok külügyminisztere, Antony Blinken szerdán egy tokiói sajtótájékoztatón azt nyilatkozta, hogy Kína agresszíven és elnyomóan viselkedik – írta meg a Reuters. Példaként felhozta a távol-keleti ország tevékenységét a Kelet- és Dél-Kínai-tengeren, ahol Japánnal és több országgal került területi vitába.
A sajtótájékoztató a Biden-adminisztráció képviselőinek első ázsiai körútján került sor. Ezen a körúton a külügyminiszter mellett Austin Lloyd védelmi miniszter is részt vett. Erről korábban mi is írtunk.
Kína olajat önt a tűzre
Blinken hozzátette, hogy Peking
Itt példaként megemlítette a Kínai Népköztársaság és Tajvan viszonyát is. A külügyminiszter kiemelte azt is, hogy Peking „befelé elnyomóan, kifelé pedig agresszíven kezdett el viselkedni”.
A feszültség forrása a Kínai-tenger
Szóba kerültek a Szenkaku-szigetek is. Ezek olyan, kisebb szigetek a Dél- és Kelet-Kínai-tengeren, amelyeket hivatalosan Japán irányít, de Kína területi igényt tart fenn felettük. Blinken a helyzettel kapcsolatban azt mondta, hogy: „Japánnak különös érdeke, hogy mi történik Tajvannal és a tajvani szorossal, ezzel kapcsolatban már összehasonlítottuk az álláspontunkat.”
A külügyminiszter azzal zárta a Kína felé intézett megjegyzését, hogy alig várja, hogy a kínai fél előtt is lefektessék az álláspontjukat.
Címlapképen: Antony Blinken külügyminiszter
Kép forrása: AFP