Közegészségügyi szolgáltatássá vált az eutanázia
A baloldali többségű spanyol törvényhozás döntött az eutanázia legalizálásáról, három hónapon belül hivatalosan is életbe lép az eutanázia-törvény. A hatályos szabályozás módosítását a nagyobbik kormánypárt, a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) kezdeményezte közel egy éve, azonban a koronavírus-járvány folyamatosan hátráltatta a törvényelőkészítési és -alkotási folyamatot. Arról nem is beszélve, hogy a két nagy jobboldali párt, a Néppárt (PP) és a radikális VOX a törvényhozás alsó- és felsőházában is megvétózta a javaslatot, azonban a baloldali többséggel szemben ezen fellépések nem volt elegendőek.
A spanyol parlament alsóháza még tavaly decemberben hagyta jóvá az eutanázia engedélyezéséről és szabályozásáról szóló törvényjavaslatot. A 350 fős alsóházban 198 képviselő szavazott igennel, így már sejteni lehetet, hogy az eutanázia hivatalos legalizálása karnyújtásnyira van. Mostanra a törvényalkotási folyamat lezajlott, vagyis
Belgium, Luxemburg és Hollandia után Spanyolország a negyedik uniós tagállam, ahol elhárul minden törvényi akadály a gyógyíthatatlannak ítélt betegek halálának meggyorsítása elől.
A törvény szabályozza, hogy csak a 18. életévét betöltött, gyógyíthatatlan vagy súlyos, elviselhetetlen szenvedést okozó betegségben szenvedők kérelmezhetik haláluk előidézését. Azonban a kérelmezéstől egészen az életet kiontó beavatkozásig egy több lépcsőből álló engedélyezési folyamaton kell átesniük az eutanáziát igénylőknek. Minden kérelmet két szakorvos és egy regionális felülvizsgálati szakbizottság értékel, pozitív elbírálás esetén öt hétre rá kerülhet sor a beavatkozásra.
A törvény ugyanakkor előírja azt is, hogy a pacienseket minden esetben tájékoztatni kell az eutanázián túli alternatívákról, az igénylők pedig négy, úgynevezett ellenőrzési és mérlegelési alkalom során elállhatnak kérvényüktől.
Az új szabályozás egyik sarkalatos pontja, hogy a magánkórházak mellett a közkorházak is végrehajthatják a beavatkozást,
a betegek pedig egészségügyi állapottól függően akár saját otthonukban is végső nyugalomra térhetnek. Ezzel voltaképpen az eutanázia az adóeurókból fenntartott spanyol állami egészügyi szolgáltatás szerves részévé vált.
Újabb csapásirányt vett a liberális erkölcsök szerinti törvénymódosítás
Az eutanázia legalizálásával a baloldali spanyol kormány újabb lépést tett az elmúlt évtizedek erkölcsi liberalizációjának törvénybe iktatására. Ahogy arról már beszámoltunk, előbb büntetőjogi reformot hirdetettek, hogy a terrorizmus áldozatainak gyalázása, a felségsértés és a vallásgyalázás is a szólásszabadság része legyen. Majd ezt követte egy február eleji jogszabálytervezet, mely értelmében a tizenhat éves kor feletti személyek szülői engedély nélkül is alávethetik magukat a nemváltozást célzó hormonterápiának. Az aktív, közvetlen, szándékolt eutanázia engedélyezésével a spanyol baloldal ismét saját értékrendszere szerint alakítja át a jogrendszert.