Sokkoló felvételek: szélsőbalos csőcselék rohamozott meg egy székesegyházat Írországban (VIDEÓ)
Palesztináért tüntettek.
A szocialista-szélsőbaloldali kormánykoalíció új javaslata értelmében már 16 éves kortól bárki szabadon változtathatja meg nemét – akár szülői beleegyezés hiányában, vagy annak ellenére is. A kormány februárban tovább tárgyalja az ügyet.
Karakteres transz-párti fordulat várható Spanyolországban – üzeni a kormányközeli El País a nyilvánosság számára. A lap birtokába február 2-án került tervezet szerint a Pedro Sánchez vezette szocialista-kommunista kormánykoalíció ugyanis már 16 éves kortól szabaddá tenné a nemváltoztatást a spanyol állampolgárok számára, s ehhez kész mindenfajta hatósági segítséget is megadni.
A szocialisták és a szélsőbaloldali alakulat (Podemos) között létrejött koalíció sarkalatos kérdésének számító transztörvények előkészítéséért az esélyegyenlőségi miniszter, Irene Montero felelt.
A tervezet értelmében 16 éves kor felett bárki kérheti a hatóságoktól azt, hogy nemváltoztatásának tényét saját hivatalos okmányain és a személyi nyilvántartásokon vezessék át.
ha pedig e hozzájárulást a szülők nem adják ki, külön személyt lehet megbízni a gyermek érdekeinek képviseletére az eljárás során.
Megjegyzendő, hogy a nemváltoztatás tényének jogi elismerését a spanyol jog 2007 óta ismeri, ugyanakkor idáig a hatóságok az erről szóló orvosi igazolás felmutatását megkövetelték az ügyfelektől. A változás értelmében azonban ilyen orvosi igazolásra azonban a továbbiakban nincs szükség.
Megjegyzendő a nemváltoztatás ily módon történő jogi elismerésével kapcsolatban, hogy az ügyfél meglévő jogai és kötelezettségei nem változnak, de az új neméből fakadó jogok megilletik (a férfi és a női mivolt polgári jogi megítélésének alakulását a Precedens egy korábbi cikkében említette).
A javaslat további újítása, hogy a 16 éves korhatár nemcsak a jogi eljárások megindítására érvényes: tizenhat éves kor felett bárki kezdeményezheti a tényleges nemváltoztatáshoz szükséges hormonterápia megkezdését is, ehhez pedig még szülői beleegyezésre sem lenne szükség (ha a törvény jelenlegi formájában hatályba lépne). A tényleges nemváltoztatás egészségügyi vetületéhez kapcsolódik, hogy
A tervezet mindemellett elismeri a „nem bináris” személyiségkategóriát is; ha valaki így definiálja magát, úgy az iratokon nem lenne szükséges feltüntetni a születési nemet sem. A kormánykoalíció javaslata értelmében továbbá a sporteseményeken mindenki a hatóságok által nyilvántartott neme szerint vehet részt a sporteseményeken, s tilos lenne valós nemük vizsgálata is.
További újítás, hogy a büntetés-végrehajtási intézményekben a transznemű személyek saját megítélésük szerint választhatnak aközött, hogy biológiai nemük, vagy választott nemük szerint kérik elhelyezésüket a börtönökben, fegyintézetekben.
Az új, még nem elfogadott szabályok lehetővé tennék az oktatásban résztvevők számára, hogy a tanulók szabadon élhessék meg saját identitásukat, s hogy választott nemüknek megfelelően használhassák az iskolai létesítményeket.
A tervezettel párhuzamosan zajlik az LMBTI-személyek jogállását fejlesztő tervezet kimunkálása is. Elfogadása esetén az új jogszabály betiltaná a homoszexualitás elhagyását célzó terápiákat, illetve akár 150.000 eurós bírsággal is sújtható lenne az, aki ilyen terápiát szervez – még akkor is, ha ez az érintett kérésére történik.
Az LMBTI-jogállással foglalkozó törvénytervezet további újítása, hogy a heteroszexuális kapcsolati erőszak áldozataihoz hasonlóan
A hagyományos kapcsolati struktúrákkal von további analógiát az a módosítás is, amelynek értelmében az apai elismerő nyilatkozat mintájára a leszbikus kapcsolatban részt vevő személy is tehessen szülői elismerő nyilatkozatot a gyermekre vonatkozóan (eddig erre csak az örökbefogadás keretein belül volt lehetőség).
A kormány várhatóan február első felében tűzi napirendre a javaslatok megtárgyalását. Vitapontokat vethet fel azonban, hogy számos feminista szervezet és gondolkodó emelte fel szavát a tervezettel szemben; kritikáik főleg arra irányulnak, hogy a biológiai nem jelentőségének homályosításával a kormány a nőjogi vívmányokat tenné zárójelbe.
Fotó: GABRIEL BOUYS / AFP
Dobozi Gergely