A brüsszeli migrációs és integrációs politika csődje nap mint nap életeket veszélyeztet
Magyarországon ilyen nem fordulhat elő.
A kancellár azt mondta az ARD műsorában: semmi sem sikerült félre az európai vakcinabeszerzés során.
Kedd este az ARD német közszolgálati tévéadó Farbe bekennen című műsorának vendége volt Angela Merkel szövetségi kancellár. A negyedórás beszélgetés során a németországi és az európai oltási kampányokról is kérdezték a kormányfőt.
A német sajtó jelentős része meg van arról győződve, hogy az ország oltási katasztrófa szélén áll, sokan úgy látják, hogy a hétfői „oltási csúcstalálkozó” is inkább csak pótcselekvés volt, ami után Merkelék bejelentették, hogy szeptember 21-ig minden német állampolgárnak oltási ajánlatot tudnak adni. A kancellár szerint feszes oltási tervről egyelőre nem lehet beszélni, „dinamikus” igazításokra van szükség, mert bár a gyógyszergyárak a legnagyobb intenzitással dolgoznak, a termelést sok tényező befolyásolja.
Európa-szerte sokakat foglalkoztató kérdés, hogy az Európai Bizottság miért nem rendelt több oltóanyagot a nagy gyógyszergyáraktól – Izraelben és az Egyesült Királyságban ugyanis sokkal gyorsabban haladnak az oltással. Angela Merkel szerint viszont
„semmi sem sikerült félre”, az EU pontosan azt kapja, amit megígértek neki.
A kancellár természetesen megérti, hogy sokakat zavar, hogy a britek, az amerikaiak és az izraeliek gyorsabban oltanak, ugyanakkor arra is felhívja a figyelmet, hogy az AstraZeneca oltóanyaga egy nap után már engedélyt kapott az Egyesült Királyságban, míg az EU-ban hosszabb ideig tartott az engedélyztetés. A kormányfő szerint az Unió akkor sem kapott volna több vakcinát, ha több pénzt rakott volna le az asztalra, mivel a termelési kapacitások Európában is végesek. Angela Merkel biztos abban, hogy a közös, európai út a helyes – derült ki a műsorból.
És Szerbia miért tud gyorsabban oltani, mint az Unió? – hangzott el a kérdés. Angela Merkel szerint azért, mert a szerbek az Európai Unióban nem engedélyezett orosz oltóanyagot használják – ugyanakkor az orosz és a kínai gyártók jelentkezését is örömmel veszi az Európai Gyógyszerügynökség. A kancellár azt is hozzátette:
amit az EU nem volt hajlandó elfogadni.
A kancellár szerint a már beoltottaknak nem lesznek előjogaik, hiszen az a természetes állapot, hogy az emberek élhetnek az alapvető jogaikkal – az oltás pedig ezt segíti elő. Merkel szerint viszont nem elképzelhetetlen, hogy azok, akik úgy döntenek, hogy nem kérik a vakcinát, „pár dologt nem csinálhatnak majd” a jövőben – de erről részletesebben nem beszélt a német kormányfő.
Nyitókép: HANNIBAL HANSCHKE / POOL / AFP