Átlépték a határt: az Európai Bizottság már Bécsben is lecsapott, hogy Magyarországot büntesse
A diákokkal egy percig sem törődtek Brüsszelben.
Az Európai Parlament LIBE Bizottsága megengedőbb álláspontot képvisel az online tartalmak szűrésével kapcsolatban, ami hátráltatja az uniós jogalkotást.
Tavaly decemberben életbe lépett az Európai Elektronikus Hírközlési Kódex, amely a szolgáltatók számára megtiltja az e-mailek és az online felületeken küldött üzenetek tartalmának megfigyelését, rögzítését. A magánélet védelmét szolgáló kezdeményezés azonban egy jogi vákuumot eredményezett, hiszen a kódex explicit módon a gyermekekkel szembeni szexuális visszaélések esetén sem engedélyezi az üzenetváltások rögzítését.
Az EU tanácsának soros elnökségét betöltő Portugália el szeretné érni, hogy az Unió aktívabban lépjen fel a gyermekeket veszélyeztető szexuális visszaélésekkel szemben. Ez egybecseng a Bizottság tavaly szeptemberi rendelettervezetével, amely a kódex életbe lépése előtt bezárta volna a zaklatók által könnyen kijátszható kiskaput.
így a jogalkotási folyamat zátonyra futott. Az EP, illetve azon belül is az Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottság (LIBE) adatvédelmi és alapjogi szempontból aggályosnak tartja a kezdeményezést, mondván, a rendeletnek csak az üzenetben megosztott videókra és képanyagokra kellene kiterjednie. A szöveges tartalmak és hanganyagok megfigyelése tehát továbbra is tilos lenne, vagyis a visszaélések kiszűrése ezen üzenetformátumokban ellehetetlenülne.
A portugál elnökség szerint folyamatosak az egyeztetések az EP-vel, álláspontjuk szerint átmeneti megoldást hozhat, ha a szolgáltatók ideiglenes mentességet élvezhetnének a kódex hatályos rendelkezései alól.
azonban az uniós intézmények állappontjai között jelenleg túl nagy a szakadék ahhoz, hogy belátható időben belül közös megoldás születhessen.
Úgy tűnik, a portugál fél kész a viták lefolytatására, amit Francisca Van Dunem portugál igazságügyi miniszter Juan Fernado López Aguilar, a LIBE Bizottság elnökének címzett levele is alátámaszt. Várhatóan Portugália képes lesz az uniós intézmények számára is elfogadható tervezet kidolgozására, viszont a jogalkotási folyamat akár több hónapot is igénybe vehet, ami az ideiglenes megoldás nélkül – gyermekvédelmi szempontból – aggályos helyzetet eredményezne.
Gergi-Horgos Mátyás