Szánthó: Donald Trump visszatérésével egyértelműen új korszak kezdődött a világban
Ahogy közeleg Donald Trump beiktatásának időpontja, úgy egyre intenzívebb munkára van szükség annak érdekében, hogy legyen béke.
Schiffer András szerint azonban nem csak a Facebook és a Twitter felelős a cenzúráért.
„Nyilvánvalóan kezdenek elválni a jogi tények és a morális felfogás” – válaszolta Schiffer András az ATV Egyenes Beszéd című műsorában arra a kérdésre, hogy a techcégeknek joga van eldönteni az általános szerződési feltételek alapján azt, hogy mi jelenhet meg a felületükön.
Ismert, az LMP egykori elnöke a napokban még a Facebook-korlátozásokat elszenvedő Pestisrácok.hu mellett is kiállt. „Nem szóltunk akkor, amikor Novák Elődöt lekapcsolták, mert nem tartjuk magunkat széljobbereknek, nem szóltunk akkor, amikor a Pestisrácokat lekapcsolták, mert nem tartjuk magunkat propagandistának. Csak egy ponton azon fogjuk kapni magunkat egy szép vasárnap délelőtt, hogy nem is érdemes elmenni szavazni, mert az algoritmusok már régen eldöntöttek mindent. Ez forog kockán!” – mondta Schiffer A Riporternek.
Schiffer az ATV-ben felidézte: az elmúlt évtizedben megkerülhetetlenné vált a social mediában való politikai megjelenés,
A történeti áttekintésben szó esett a tágabban értelmezett médiáról, amely körül Schiffer szerint a legélesebb politikai harcok dúltak az elmúlt 30 évben. A kilencvenes években vált egyértelművé, hogy a tévéket, rádiókat egységes szabályozás alá kell vonni, „meg kell regulázni”, mivel akkora lett a politikai hatásuk.
Hasonló folyamat játszódott le a Facebook és a Twitter esetében az elmúlt tíz évben.
Schiffer a Facebook-letiltásokról, illetve a posztokhoz fűzött megjegyzésekről szólva elmondta: a vállalat az USA írott joga alapján megteheti mindezeket. „Európában van egy súlyos küzdelem, hogy ne legyen joga, van egy politikai párt is – a Mi Hazánk – amely próbált jogi csatába menni a Facebookkal ezzel kapcsolatban, de nagyon szűkösek a lehetőségek Európában is” – jegyezte meg, hozzátéve, hogy régen pont az USA volt az úttörő abban, hogy a szólásszabadság tartalomalapú korlátozását irtani kell.
„Onnantól kezdve, ha egy platformszolgáltató nem megkerülhető helyzetben van, ha nincs szabályozás alá vonva, – nincsenek jogállami garanciák, például hogy egy tiltást meg lehessen támadni a bíróságon – akkor két pillanat alatt ezek a cégek le tudják nyelni a politikai nyilvánosságot, és ezen keresztül a politikai hatalmat” – jelentette ki Schiffer.
a gyűlöletbeszédeket. Szerinte ez a techcégek részéről nem is ideológiai, sokkal inkább üzleti megfontolás volt, mivel féltek, hogy elmaradnak a nagyvállalati hirdetések. És hogy miért mentek neki Trumpnak a Nike-hoz hasonló multik? Schiffer szerint azért mert Trump fékezte a szabadkereskedelmet. Trump repatriálási politikája – a termelés hazahozatala például Kínából is – pedig súlyos dollármilliárdokat húzott ki a multik zsebéből.
A teljes beszélgetést ide kattintva nézheti meg.