Olasz lap: a magyarverő, antifa Ilaria Salis foggal-körömmel ragaszkodik a mentelmi jogához
„Nem szabad Magyarországnak kiadni egy antifasisztát sem” – jelentette ki az újdonsült EP-képviselő.
A megmozdulásokon résztvevő emberek a további járványügyi szigorítás ellen tüntetnek, miközben egyre erősödnek az oltáskritikus hangok.
Egyre több európai országban szerveznek megmozdulásokat a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozó intézkedések ellen. Ausztriában vasárnap több ezer ember mozdult meg a Sebastian Kurz kormányfő által bejelentett járványügyi szigor további fenntartása ellen.
ugyanakkor aggasztó tény, hogy sok résztvevő nem hordott maszkot, illetve nem tartotta be a hatóságok által előírt kötelező távolságtartást. A szabályok semmibevétele akár újabb gócpontok kialakulásához vezethet, a 8,9 milliós Ausztriában a koronavírus miatt elhunytak száma megközelíti a 7 ezer embert.
Rómában a turisztikai szektorban dolgozók szerveztek megmozdulást, meglátásuk szerint a kormány a szigorítások bevezetését követően cserben hagyta a turizmust. 2020-ban az Olaszországba érkező külföldi turisták száma közel 67 százalékkal csökkent, Rómában, Firenzében és Velencében azonban ez a szám meghaladta a 73 százalékot. Az olasz turisztikai szakszervezet szerint a baloldali kormány által kidolgozott gazdasági mentőcsomag nem orvosolta a turisztikai szektor problémáit.
Mindeközben egyre több olasz étterem és kávézó csatlakozik ahhoz a polgári kezdeményezéshez, amely egyértelműbb járványügyi szabályozásokért küzd.
vagyis nem tesznek eleget a zárva tartási kötelezettségnek, újból kinyitnak. Jelenleg Olaszországban csak a járvány által kevésbé sújtott, zöld és sárga régiókban tarthatnak nyitva a vendéglők, a nemrég kezdődött polgári engedetlenségi mozgalom azonban komoly fejfájást okozhat az olasz hatóságoknak.
Hollandiában az osztrák és az olasz demonstrációkkal ellentétben nem a béke jellemezte az utóbbi napok megmozdulásait. Amszterdam belvárosában megközelítőleg kétezer ember gyűlt össze előzetes engedély nélkül, hogy közösen tiltakozzanak a kormány által belengetett további járványügyi szigorítások bevezetése, illetve a tervezett oltókampány ellen. A demonstráció Hollandiában sem volt kormányellenes szlogenektől mentes, mivel a Mark Rutte kormányfő múlt héten lemondott, így a kormányválság helyzete tovább erősítette az indulatokat. A tüntetést végül csak vízágyú és lovasrendőrök segítségével sikerült feloszlatni.
Az európai kormányoknak a következő időszakban szembe kell nézniük azzal a ténnyel, hogy a közel egy éve tartó szigor miatt egyre több ember utasítja vissza járványügyi intézkedések betartását, a járvány miatt felgyülemlett harag és bizonytalanság pedig a kormányellenes megnyilvánulásoknak kedveznek. Továbbá az oltáskritikus hangok is erősödnek, ez megnehezítheti az átoltottsági célkitűzések elérését, vagyis
Gergi-Horgos Mátyás