Megszületett a döntés: Olaf Scholz ismét indul a kancellári tisztségért – Boris Pistorius szabaddá tette az utat
Scholz és Merz összecsapása várható a német előrehozott választásokon.
Gerhard Schröder volt német kancellár és Gregor Schöllgen történész az átalakuló globális kapcsolatrendszer miatt szorosabb gazdasági együttműködést, illetve közös haderőfejlesztést látna szívesen az Európai Unióban.
Gerhard Schröder és Gregor Schöllgen a Handelsblattban vázolták fel Európa jövőjével kapcsolatos meglátásaikat. Véleményük szerint az Egyesült Államokban történt belpolitikai vihar, az Oroszországgal és Kínával fennálló tisztázatlan viszonyrendszer, valamint a koronavírus-járvány elleni küzdelem kihívásai soha nem látott mélységű válságba taszították az Európai Uniót. A cél, nem más, mint a túlélés, azonban az eddigi recept, vagyis a határellenőrzések felszámolása, az egyes tagállamok által használt közös valuta, illetve az azt támogató szorosabb gazdaságpolitikai együttműködés már nem elegendő a globális gazdasági versenyben törtélő helytálláshoz.
A járvány bebizonyította, milyen károkat okozott az, hogy sok tagállam az egészségügyi kiadásait csökkentette az elvtárt költségvetési szigor betartásához. Ehelyett a szorosabb gazdaságpolitikai integráció, a közös adósságok és a jelenleginél átfogóbb uniós transzfermechanizmusok felé kell elmozdulni Európában. Ez egyben Németország érdeke is, hiszen a német gazdaság termékeit a déli tagállamok felvásárolják, így lehet, hogy a német export több mint fele a Brexit után is az uniós országokba irányul.
Schröder és Schöllgen továbbá úgy vélik, hogy az EU-ban az önálló katonai fellépés képességének a hiánya rendkívül veszélyes, ami azt okozza, hogy Európa nem tud felnőni a feladathoz. Ráadásul az Egyesült Államok segítségére sem számíthat, elmúltak ugyanis azok az idők, amikor európaiként a konfliktuskezelést az USA-ra hagytuk, majd az amerikaiak válságkezelés terén tett lépéseit élesen kritizáltuk.
Ugyanakkor Európa életére alapvető befolyást gyakorolnak ezek a térségek, elég csak a migráció kérdése gondolni. A migráció alakulásában Németországot történelmi felelősség is terheli, mert Willy Brandt német kancellár az úgynevezett Észak-Dél Bizottság jelentésében már 1980-ban átnyújtotta az ENSZ főtitkárának, hogy mi várható, tehát a német politika tisztában volt a közelgő problémával.
Itt az ideje, hogy olyan szupranacionális hadsereg jöjjön létre az Unióban, ami a kontinens biztonságát és túlélését képes garantálni. A német iparon alapuló védelmi kapacitást a francia atomfegyver potenciállal kell kiegészíteni, ezzel kapcsolatban pedig tárgyalásokat kell kezdeményezni Párizzsal.
A közös hadsereghez, a szorosabb gazdaságpolitikához, valamint az ezek megvalósításához szükséges uniós döntéshozatali mechanizmus felgyorsításához azonban a tagállamok további szuverenitás-átruházása szükséges. Ez a szerzők szerint nem lenne precedens nélküli, hiszen valamennyi uniós szerződés a nemzeti szuverenitás egy-egy újabb szeletét bízta az uniós intézményekre.
Szemlézte Gergi-Horgos Mátyás