Egész Európát anarchiába süllyesztheti Ilaria Salis: a magyarverő nő új antifasizmust sürget
„Ez egy társadalmi és politikai kihívás. Egy európai, internacionalista kihívás” – mondta az EP-képviselő.
Gyorsított eljárásra számít az Európai Bizottság alelnöke.
Ahogy korábban mi is megírtuk, az uniós csúcsot követően a magyar és a lengyel kormányfő jelezte, hogy élni fognak a jogukkal, hogy az Európai Bíróság elé vigyék a jogállamisági mechanizmus kérdését. Orbán Viktor és Mateusz Morawieczki mellett Charles Michel, az Európai Tanács elnöke is arról beszélt, hogy az előzetes normakontroll „nagyjából két évvel tolhatja el a rendszer hatályba lépését”.
Ezzel szemben azonban az Európai Bizottság alelnöke gyorsított eljárásra számít az Európai Bíróságon. A Politico tudósítása szerint Vera Jourová a döntést követően azt mondta, nem számít nagy késlekedésre abban az esetben, ha Magyarország vagy Lengyelország úgy dönt, hogy az uniós bíróság elé viszik a mechanizmust (amire egyébként a két tagállamnak a jogszabály kihirdetésétől számítva 2 hónap áll rendelkezésére).
„Megértem, hogy egyes tagállamok teljes jogi bizonyosságot akarnak szerezni az Európai Bíróságtól ilyen fontos ügyben. Ehhez joguk van” – fogalmazott a Bizottság igazságügyért felelő alelnöke a Politicónak e-mailben küldött közleményében. Ugyanakkor hozzátette azt is: arra számít, hogy az eljárás gyorsan lezajlik. Véleménye szerint itt sokkal inkább hónapokról, mintsem évekről beszélhetünk.