Így mentette meg a Török Áramlat Közép-Európa országait az energiaválságtól
Összeszedtük, mit érdemes tudni a Török Áramlat stratégiai jelentőségéről.
Törökországban 304 katona letartóztatását rendelték el a 2016-os, megakadályozott államcsínnyel kapcsolatban.
Törökországban 304 katona fogva tartását rendelték el egy „gülenista csoportot” célzó akcióban, amely a kormány állítása szerint a 2016-os puccskísérlet mögött áll – jelentette kedden az Euronews a török állami média híradására alapozva.
Az Anadolu hírügynökség szerint az ügyészek által vezetett nyomozás az Égei tenger partján lévő Izmir városában csapott le a hadsereg és a légierő tagjaira, akik állításuk szerint telefonbeszélgetést folytattak a gülenista mozgalom vezetőivel. Ennek nyomán 50 tartományban 198 embert tartóztattak le. A körözött gyanúsítottak között 295 katona, köztük öt ezredes van – jelentette az Anadolu.
Több száz katonatiszt és pilóta tölti már életfogytig tartó börtönbüntetését a 2016. júliusi, kudarcba fulladt puccs kapcsán Törökországban, melyben több mint 285 ember vesztette életét. Ankara szerint Fethullah Gülen muszlim klerikus, Recep Tayyip Erdogan elnök korábbi szövetségese áll az államcsíny hátterében. Ő vezeti azt a hálózatot, amelyet Ankara azzal vádol, hogy beszivárgott török intézményekbe azért, hogy Erdogan kormányát megdöntse. Gülen, aki több mint két évtizede az Egyesült Államokban él, tagadja, hogy részt vett volna a puccskísérletben.
A puccs óta a hatóságok felkutatták Gülen híveit, és Törökország újkori történelmében soha nem látott mértékű tisztogatásokat hajtottak végre: 292 000 embert vettek őrizetbe, ebből 96 000 embert zártak börtönbe az elmúlt négy évben. Sürgősségi rendeletekkel több mint 130 000 közszolgát, többek közt tanárokat és rendőröket menesztettek állásaikból,
November végén 337 embert – köztük tiszteket és pilótákat – ítéltek életfogytiglani börtönbüntetésre a puccskísérlet fő perében.
Egy másik, Gülen feltételezett támogatóit célzó ankarai műveletben 21 embert tartóztattak le kedden, köztük sok katonai orvost.
A bírálatok szerint a letartóztatások és elbocsátások az Erdogan-kormány szélesebb ellenzékét is célba vették Törökország átfogó terrorellenes törvényeire hivatkozva. Az Anadolu hírügynökség szerint az izmiri művelet volt a legnagyobb a fegyveres erőknél szolgáló gyanúsítottak ellen mind azok számát, mind rangjukat tekintve.
(Euronews)