Biden Amerikát szánná a világ élére - rosszul teszi

2020. december 02. 16:12

Az Egyesült Államok vezető szerepének ösztönzése a külpolitikai establishment kedvenc projektje. Ez azonban idejétmúlt és veszélyes.

2020. december 02. 16:12
Peter Beinart

„Sokat nem tudunk még arról, hogy Joe Biden megválaszott amerikai elnök hogyan viszonyul majd a világpolitikához. Az azonban bizonyos, hogy stábjával együtt hisz Amerika »vezető szerepében«.

(…)

Idén tavasszal Joe Biden esszét jelentetett meg a Foreign Affairs hasábjain Miért kell Amerikának visszaszereznie a vezető szerepet (Why America Must Lead Again) címmel. Múlt héten, annak alkalmával, hogy kijelölte leendő nemzetbiztonsági szakértőit, Biden úgy fogalmazott, hogy »Amerika visszatért, hogy vezesse a világot«.

Reméljük, hogy nem így lesz. A Trump utáni korszakban a »vezető pozíció« egy félreértett, ráadásul veszélyes vízió az Amerika és a világ többi része közötti viszonyrendszerre vonatkozóan.

(…)

Biden két indokot sorolt fel amellett, hogy miért is érdemel Amerika előjogokat a világban. Az egyik ilyen az örökletességgel függ össze: »hetven éven keresztül az Amerikai Egyesült Államok – mind demokrata, mind pedig republikánus elnöklés mellett – vezető szerepben tűnt fel, előírva a kollektív védelem és a prosperitás szabályait« – írja Biden. Másként fogalmazva: Amerikának ma azért kell vezetnie a világot, mert ilyen téren korábban is hatékonynak bizonyult.

(…)

Biden másik indoka morális jellegű. Ahogy arról 2017-ben is értekezett, »más nemzetek azért hallgatnak a szavunkra, mert tudják, hogy Amerika nem egyszerűen védi saját érdekeit, hanem mások törekvéseit is előmozdítani törekszik.« Csakhogy az utóbbi évtizedeket áttekintve nehéz azonosítani Amerika viselkedésében azt a mozzanatot, amely a globális jólét előmozdítását szolgálta volna.

(…)

Sajnos még Biden tanácsadói (…) is bajlódnak azzal, hogy hogyan is képzeljék el a dominancia nélküli együttműködést.

(…)

Csakhogy hamis feltételezés azt állítani, hogy a nemzetközi együttműködés szisztémája összeomlana azzal, ha Amerika felhagyna a lapok osztásával. Miután az Egyesült Államok bejelentette, hogy kilép a párizsi klímaegyezményből, egyetlen más állam sem követte őt. Épp ellenkezőleg: az Európai Unió, Kína, Japán és Dél-Korea is megtették a maguk kötelezettségvállalásait a 2060-ig esedékes karbonsemlegesség elérésére vonatkozóan.

(…)

Ezzel nem azt a lényegi kijelentést akarom tenni, hogy az amerikai részvétel szükségtelen a világszintű törekvések érvényre juttatásában. Épp ellenkezőleg: létfontosságú. Csakhogy Amerika oly módon szolgálhatja ezen törekvések végrehajtását, ha kevésbé próbálja diktálni az irányvonalakat, ehelyett pedig inkább egyetértő pozíciót vesz fel.

(…)

A Biden-stáb számára az javasolt, hogy a szolidaritást, s nem pedig a vezető szerep hangoztatását válasszák külpolitikájuk kulcsszavának. Ha így tesznek, ezzel tudomásul veszik, hogy miközben az Egyesült Államok igenis képes más országokat segíteni, elsődleges kötelezettsége az, hogy (…) felhagyjon a kártevéssel.”

 

***

A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.

 

 

 

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Hájas Gerzson a buzik megríkatója
2021. január 03. 23:30
Hát ez a vonat már jó pár éve elment. Tessék kínával lerendezni kié a vezető szerep de csak óvatosan, mert az ilyen keleti népeket nem igazán hatja meg az emberjogi sivalkodás és a demokráciaféltés, ők inkább az iparban, termelésben, hadseregben, fejlesztésben hisznek és gyárakat, tankokat meg űrhajókat építenek gendervécék helyett. Jó, nincs akkora füstje mert nem az övég a világ fél médiája(még) de a világ többi része a dühödt atlantista csatlósokat kivéve már rég beárazta ki lesz itt a győztes. Már egyszer unipoláris volt a világ, 1991-ben, amerika olyan lehetőséget kapott hogy alakítsa a világot mint soha senki a világtörténelem folyamán, világhegemón lett. És mit kezdett vele? Abszolút semmit, lusták, gyávák, kapzsik voltak valóban vezetni a világot. Nem is csoda hogy akadtak azóta más jelentkezők is erre a feladatra
night watch
2021. január 03. 23:30
Peter Beinart a fiatal liberális zsidók fenegyereke. Nem csak Amerikának javasol új paradigmát, hanem a zsidóságnak is. Szerinte a zsidók példátlan hatalomra tettek szert a politikában, a gazdaságban, a médiában, az oktatásban, a kultúrában. Az elit keresi barátságukat, társaságukat. Ami még a 70-es években is elképzelhetetlen volt, mára természetessé vált: a hatalom legmagasabb köreibe házasodnak be. Csak néhány példa: Bill Clinton lányának zsidó férje van. Trump lánya egy ortodox zsidóhoz ment férjhez. Biden minhárom gyermekének zsidó házastársa van. Kamala Harrisnak zsidó férje van, stb. stb. Gazdasági, médiabeli, kultúrális hatalmuk közismert. Mégis sok zsidó nem tud megszabadulni attól az érzéstől, hogy nagyon bizonytalan, sebezhető pozícióban vannak. Beinart szerint be kell ismerniük és el kell tudniuk fogadni hatalmukat, és elhagyva a beidegződött neurózist, nyugodt magabiztossággal kell fellépniük a világon.
civis72
2021. január 03. 23:29
az USA addig volt a toppon amíg a gazdasági konkurensei le voltak bombázva...általuk
Hannibal
2021. január 03. 23:28
Ha az USA vezetői azt gondolják, hogy továbbra is az fog menni nemzetközi téren, mint 1990 (sőt inkább 1945) óta, akkor tévednek. Gazdaságilag az 50-es évek óta esik vissza (még ha nem is Európa sebességével) a világban betöltött részarányát tekintve. Trump ezt érzékelte, ezért vonultak ki a világból, hogy erőforrásaikat, energiájukat saját maguk fejlesztésére és a gazdasági problémák megoldására fordítsák. Ha most újból nekikezdenek, csak felgyorsítják a "birodalmuk" hanyatlását... Sajnálnám, mert mégiscsak egy kulturálisan hozzánk közelebb lévő államról van szó, de nem mondom, hogy nem érdemelnék meg.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!