Szuverenitásküzdelem: elbukott a külföldről finanszírozott szervezetek támadása – döntött az Alkotmánybíróság
A Szuverenitásvédelmi Hivatal üdvözli a döntést.
Lettországban az azonos nemű párok jogállása körüli konfliktus tovább bonyolódott, a szülői szabadsággal kapcsolatos vita végére az alkotmánybíróság tett pontot.
Ahogy arról már beszámoltunk, Lettországban az azonos nemű párok kapcsolata körül komoly vita alakult ki, miután a lett törvényhozás elutasította a polgári partnerség bejegyzésére irányuló kezdeményezést.
Egy lettországi azonos nemű párnak gyermeke született, és az anya partnere élni kívánt a Munkatörvénye szerinti tíz napos pótszabadság lehetőségével.
Az ügy egészen az alkotmánybíróságig jutott, a kérelmező ugyanis úgy vélte, hogy a hatályban lévő rendelkezés csak az ellenkező neműek és gyermekeik társadalmi védelmét hivatott biztosítani, ami így sérti az alapvető jogokat.
Az ügy tárgyalása során megoszlottak a vélemények. A lett törvényhozás és az Igazságügyi Minisztérium képviselői szerint az azonos nemű párok esetében csak az egyik fél tekinthető szülőnek. A Népjóléti Minisztérium képviselője pedig azt hangsúlyozta, hogy az államnak nem kötelessége biztosítani a tíz napos pótszabadságot olyan személy számára, aki nem a gyermek apja.
Laila Gravere, a lett Ombudsman Hivatalának képviselője ugyanakkor úgy vélte, hogy a kérdést tágabban, nem csak az azonos nemű párok vonatkozásában kell megvizsgálni. Szerinte, ha a gyermeknek nincs apja, vagy az apa valamilyen okból kifolyólag nem tudja eltartani az anyát és a gyermeket, a törvénynek fel kell jogosítania egy másik személyt a pótszabadság igénybevételére.
A lett alkotmánybíróság végül tegnap hozott döntést az ügyben. A taláros testület az állampolgári kérelemnek helyt adott, és
Gergi-Horgos Mátyás