a brit kormány médiakampányokon és szóvivőkön keresztül juttatná el a migránsokhoz az ország üzenetét, hogy menedékkérelmüket biztonságos országban nyújtsák be
– s ne kockáztassák a „valószínűtlenül veszélyes utazást” az Egyesült Királyság területére.
A kampány útján a brit kormány tudatosítaná a migránsokban, hogy az illegális határátlépés a La Manche-on keresztül nagy valószínűséggel embercsempészetben és hasonló bűncselekményekben való aktív részvétel. Ennek megfelelően kérnék a migránsokat, hogy ne legyenek sem eszközei, sem pedig elősegítői ezeknek a jogellenes cselekményeknek.
Az MI5 a szélsőjobboldali és az iszlamista terrortól tart leginkább
A migráció témakörével ugyan nem foglalkozott, de áprilisi kinevezését követő első nyilvános közszereplése alkalmával számos egyéb kritikus tényezőt is felsorolt Ken McCallum, a brit titkosszolgálat (MI5) vezetője.
McCallum szerint az Egyesült Királyságot fenyegető veszélyek közül továbbra is a terrorizmus a legjelentősebb – ennek kapcsán megjegyezte, hogy a szolgálat
jelenleg különösen a szélsőjobboldali és iszlamista terrorizmus burjánzásától tart.
Nagyjából 950 iszlamista szélsőséges utazott szíriai hadműveleti helyszínekre – állítja McCallum, kiemelve, hogy általánosságban azok akik közülük hazatértek épp nem dédelgetnek extrémista terveket (jelentős részük pedig elesett a csatákban, vagy maradt a helyszínen).
McCallum a terrorizmus kapcsán beszámolt arról, hogy
az előző négy év során 27 terrorista összeesküvést sikerült leleplezni, ezek közül 8 eset pedig szélsőjobboldali merénylőcsoporthoz kötődik.
McCallum azonban előre jelezte: az MI5 nem képes minden egyes fenyegetést kezelni. Tette ezt annak kapcsán, hogy a 2017-es manchesteri robbantás miatt a közvélemény részben a titkosszolgálatot hibáztatta, hogy nem tett meg mindent az eset megelőzése érdekében.
„Még mindig összeszorul a gyomrom, valahányszor a telefonom késő este csörren meg.” – vallotta be McCallum.
Koronavírus: üres utcák, négy fal közötti konspirációk