Tíz év után is Orbán győz: a számok bizonyítják, működik a kerítés

Tíz éve kezdték el építeni a déli határzárat, amely mai napig szálka az Európai Unió szemében.

Fuat Oktay török alelnök arra intett, hogy akár fegyveres konfliktust is kirobbanthat, ha Görögország tényleg kitolja területi vizeinek határát.
Újabb, kéthetes török hadgyakorlat kezdődött a Földközi-tenger keleti medencéjében szombaton, mintegy jelezve, hogy elhúzódik a Törökország és Görögország között a földgázlelőhelyek megosztása miatt keletkezett feszültség.
A Navtex tengerészeti hírportál péntek esti jelentése szerint a török haditengerészet augusztus 29. és szeptember 11. között lőgyakorlatot tart a Ciprustól északra fekvő dél-törökországi Anamur város magasságában. Ankara már csütörtökön bejelentette, hogy lőgyakorlatot tartanak a térségben kedden és szerdán. Törökország és a szintén NATO-tag Görögország régóta vitatkozik a tengeri határokról, de az elmúlt években a Földközi-tenger alatt felfedezett hatalmas földgázmezők Ankara és Nicosia között is kiélezték a feszültséget. A próbafúrásokat végző török kutatóhajókat hadihajók kísérik, Görögország és szövetségeseik pedig ugyancsak megerősítették katonai jelenlétüket a térségben.
Törökország pénteken közölte, az Európai Unió külügyminisztereinek informális tanácsülésén megfogalmazódott szankciók lehetősége nem járul hozzá a Földközi-tenger keleti medencéjében található energiahordozók kitermelése miatt folyó török-görög tengerjogi vita megoldásához, és csak még határozottabbá teszi Törökországot a saját, valamint a ciprusi török közösség érdekeinek érvényesítésében.
Fuat Oktay török alelnök arra intett szombaton, hogy akár fegyveres konfliktust is kirobbanthat, ha Görögország tényleg kitolja területi vizeinek határát. „Mi lehet ok a háborúra, ha nem ez?” – tette fel a kérdést a török alelnök az Anadolu török hírügynökség jelentése szerint.
Kiriákosz Micotakisz görög miniszterelnök a héten azt mondta: országának területi vizeinek határát 11-22 kilométerrel kitolhatnák a nyugati, Olaszországgal szemközti partoknál. A kormányfő azt is hozzátette, hogy Görögország a jövőben olyan egyéb tengeri területeken is kitolhatja majd határait, ahol a két ország partjai közötti távolság kevesebb mint 44 kilométer.
(MTI)
Fotónkon: A görög védelmi minisztérium által közreadott képen a francia Tonnerre helikopterhordozó hajót (bal, hátul) görög és francia hadihajók kísérik a Földközi-tenger keleti részén tartott hadgyakorlaton 2020. augusztus 13-án. Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök megköszönte Franciaországnak, hogy megerősíti katonai jelenlétét a Földközi-tenger keleti részén, ahova török és görög hadihajók is útnak indultak, miután Törökország szeizmikus kutatóhajót küldött egy olyan területre, amit a görögök kizárólagos gazdasági övezetüknek tartanak. MTI/AP/Görög védelmi minisztérium)