A Titanic jéghegyre fordult kapitánya kékcédulás választáson ígéri: Nem lesz jéghegynek ütközés!
Harris felhatalmazást kér az amerikaiaktól arra, hogy ami alelnökként nem sikerült, azt elnökként is hadd próbálja meg. Varga Mátyás Zsolt írása.
Vízválasztó választás előtt áll az Egyesült Államok. A két nagy párt alapjaiban más világlátás alapján, alapjaiban más politikai víziót, jövőképet kínál a szavazóknak. Sokan a korszakváltás előszelét érzik a levegőben a globális folyamatokat szemlélve, így különös tétje van a küszöbön álló elnökválasztásnak: hosszú évekre eldőlhet Amerika iránya.
Történelmi távlatokban is ritkán volt ennyire megosztott az amerikai nemzet, mint 2020-ban. A régi-új társadalmi konfliktusok felerősödőben, a két politikai párt által megtestesített két társadalmi, gazdasági vízió végletesen polarizálttá vált, a közös értékek közös halmazai szinte kiürültek.
Az amerikai elnökválasztás azonban nemcsak értékrendek, pártok, de ugyanúgy vezetői egyéniségek harca is. A héten pedig megismertük, kik állnak csatasorba a Republikánus, és immár a Demokrata Párt színeiben: a választók a kampány két és fél hónapja alatt dönthetnek a Trump-Pence és a Biden-Harris páros között.
Mit jelenthet Amerika számára most egy liberális vagy egy konzervatív győzelem? Joe Biden és Kamala Harris a megfelelő emberek-e a nagy várakozások és ígéretek megtestesítésére? Mennyire lesz erős a személyeskedő, negatív kampány?
Vendégünk: Ugrósdy Márton, a Külügyi és Külgazdasági Intézet igazgatója, Amerika-szakértő.
Műsorunk az alábbi felületeken is elérhető: