Orbán Viktor elárulta: ezért kulcsfontosságú Bulgária Magyarországnak (VIDEÓ)
Ünnepelni ment Szófiába a miniszterelnök, egyeztetett is az elnökkel.
Megtisztítanák a „maffiával” összefonódott bolgár politikát a július elején utcára vonuló tüntetők. A balkániasan abszurd fordulatoktól sem mentes események megingatták Boriszov kormányfő pozícióját – valószínű azonban, hogy a politikai válság csupán az oligarchaharc újabb fejezetét jelenti.
Leimeiszter Barnabás írása a Mandiner hetilapban.
Kisebb megszakítással 2009 óta irányítja az országot a Todor Zsivkov volt kommunista diktátor és II. Simeon utolsó bolgár cár testőréből Szófia polgármesterévé, majd miniszterelnökké avanzsáló Bojko Boriszov. Noha a populista retorikát szilárdan Európa- és Amerika-párti politikával elegyítő kormányfő az utóbbi években nehezen mosta le magáról a korrupciós vádakat, népszerűsége a koronavírus-járvány alatt növekedni kezdett. Pozíciója azonban ismét megrendült, miután néhány hete rég nem látott méretű tüntetések kezdődtek az oligarchák befolyása alatt lévő politika megtisztításáért.
„Forró ügy a környezetvédelem Bulgáriában”
Zavaros vizek
Forró ügy a környezetvédelem Bulgáriában: 2019 novemberétől a Szófiához közeli Pernik várost jelentős vízhiány sújtotta, miután szinte teljesen kiszáradt a települést ellátó Sztudenai-víztározó. A kormányzat 2016-ban jelentette be, hogy felújíttatja az ötvenes években épült tározó műszaki berendezéseit, a munkálatokkal azonban nemigen haladtak előre, s az elöregedő vezetékek miatt közben hatalmas mennyiségű víz szivárgott el. A helyzetet súlyosbította, hogy a Pernik melletti ipartelep elvonta az ivóvízkészlet jelentős részét. A tárca vezetője, Neno Dimov figyelmen kívül hagyta a víztározó kiszáradásáról szóló jelentéseket, és csupán az akut vízellátási problémák kiütközésekor értesítette az ipartelepet arról, hogy nem használhatja a tározó vizét.