A boldogtalanság egyik forrása évszázadokon át az volt, hogy az embernek tartania kellett az éhezéstől, vagy attól, hogy ha volt neki, azt mások elveszik.
Ma, amikor a nyugati világ szinte minden médiuma a fogyasztás „kultúráját” hirdeti, az embernek nem az a baja, hogy éhes, hanem éppen ellenkezőleg: az, hogy megcsömörlött.
A liberális életfelfogás „élj a mának” és a „csak egyszer élsz” szemlélete könyörtelenül önti ránk a „fogyassz!” utasítását, mint legfőbb parancsot s egyben egyedül üdvözítő megoldást minden testi-lelki bajunkra.
Ennek hála elfordultunk a vallástól, s pénzzel vagy pénzen, de mindenképp komforttal próbáljuk a lelki nyugalmat megszerezni. Elfordultunk a természettől, s megint csak materialista módon igyekszünk testünk fittségét és frissességét megvásárolni vagy megőrizni. A tapasztalatok azt mutatják: nem fog menni.
Nem fog menni az embernek úgy természetesnek lenni, hogy a természetnek hátat fordít.
Nem fog menni úgy egészségesnek lenni, hogy nem ott keressük az egészséget, ahol az megtalálható, hogy úgy élünk, hogy mindig a könnyebb, a kisebb ellenállás felé megyünk, hogy a fogyasztás kultúráját helyezzük előtérbe az élet kultúrájával. A természet nem hirdeti magát. Nem ígéri, hogy vele fogjuk magunkat jól érezni, hogy csak a benne fogjuk magunkat csinosabbnak, fittebbnek, menőbbnek látni. S ami a legfőbb „baj” vele: a természetet nem lehet házhoz szállíttatni. El kell menni hozzá, hogy találkozzunk vele. Akármennyit is fizetnénk érte, a természet egy tapodtat sem jön közelebb. Arra vár ugyanis, hogy erőfeszítést tegyünk: akarjuk megismerni, akarjuk felfedezni, vegyük fel a túracipőnket és látogassuk meg. Mindez kétségkívül szembemegy a globális trendekkel és így az emberek szabadidejéért folytatott versenyben a természet hátrányból indul. Látni kell azonban, hogy nem a természetnek teszünk jót azzal, ha felkeressük, hanem saját magunknak.