Megállapodás hiányában ma is folytatódik az alkudozás az uniós csúcson

2020. július 20. 08:41

Orbán Viktor szerint azoknak az országoknak kell adni a pénzt, amelyeknek a legnagyobb és legsürgősebb szükségük van rá.

2020. július 20. 08:41
null

Továbbra sem sikerült megállapodásra jutni, ezért hétfőn is folytatódik az európai uniós tagországok állam-, illetve kormányfőinek pénteken kezdődött, eredetileg kétnaposra tervezett csúcstalálkozója, amelyen az Európai Tanács tagjai a következő, 2021-től érvényes hétéves EU-költségvetésről és az ahhoz kapcsolódó, a koronavírus-járvány okozta gazdasági és társadalmi károk helyreállítását célzó pénzügyi támogatási csomagról tanácskoznak.

Az Európai Tanács elnökének szóvivője, Barend Leyts hétfőn arról tájékoztatta a sajtót, hogy a tagállamok vezetői két-, illetve többoldalú megbeszélésekkel kezdik a csúcstalálkozó negyedik napját, majd – leghamarabb délután négy órakor – ismét összeülnek huszonhetes körben. Az értekezlet első napján, pénteken a résztvevők délelőtt tíz órától folyattak plenáris megbeszélést, majd  kisebb csoportokban tanácskoztak. A napot záró plenáris munkavacsorát Charles Michel, az Európai Tanács elnöke valamivel éjfél előtt berekesztette. Diplomáciai források szerint ennek oka az volt, hogy a megbeszélések nem vezettek előre egyebek mellett a költségvetés és a helyreállítási alap nagysága, a pénzek jóváhagyásának mechanizmusa, illetve a nettó befizető országoknak járó visszatérítés legmegosztóbb kérdéseiben.

A „takarékos négyek” mindvégig kisebb költségvetés mellett érveltek

Michel szombaton új költségvetési javaslattal állt elő, amelyet vasárnap egy újabb követett. A tervezet megtartotta a 2021-2027 közötti EU-s költségvetés 1074 milliárd eurós számait, a helyreállítási csomag összegeit azonban mindkét esetében csökkentette. A 750 milliárd eurós gazdaságélénkítő alap esetében először azt javasolta, hogy abban az Európai Bizottság ajánlásában szereplő 500 milliárd euró helyett 450 milliárd euró vissza nem fizetendő támogatás, valamint a korábbi 250 milliárd euróval szemben 300 milliárd eurós kölcsön szerepeljen. A vasárnapi javaslat az előbbit 400 milliárd euróra, utóbbit 350 milliárd euróra módosította. Hétfő hajnali információk szerint Michel a támogatások összegét tovább csökkentette, 390 milliárd eurót javasolt. Ezzel az ajánlattal kezdenek délelőtt bilaterális megbeszéléseket a tagállami vezetők.

A „takarékos négyeknek” nevezett EU-tagállamok – Ausztria, Dánia, Hollandia és Svédország – mindvégig kisebb költségvetés mellett érveltek, és nagyobb beleszólást kívántak abba, hogy a tagállamok miként költik majd el az uniós pénzeket. Noha Michel javaslatai a legtöbb ponton egyeztek álláspontjukkal, információk szerint vasárnap saját javaslattal álltak elő. Ebben a helyreállítási alap összege 700 milliárd euróra csökkenne, amely fele-fele arányban vissza nem térítendő támogatásokból, illetve hitelekből állna. Hétfő hajnalban Hollandia és Ausztria magára maradt a támogatások további csökkentésének ötletével, miután Dánia és Svédország erőfeszítéseket tett a megállapodás érdekében – közölték diplomáciai források.

Mark Rutte holland kormányfő mindvégig hajthatatlanul képviselte azt az álláspontot, hogy a hitelnyújtást kell ösztönözni a vissza nem térítendő támogatásokkal szemben – közölték. A helyreállítási csomag fő kedvezményezettjei, köztük Olaszország, Spanyolország és Portugália az alap legfeljebb csak kismértékű csökkentését fogadnák el, és elutasítják az elköltés módjának szigorú ellenőrzését. A tanácskozás folyamán a nettó befizető országok – Hollandia mellett Németország, Ausztria, Svédország és Dánia – a végsőkig ragaszkodtak ahhoz, hogy esetükben megőrizzék azt a kompenzációs mechanizmust, amely nagy összegű befizetéseikért cserébe megemelt összegű költségvetési visszatérítést biztosít számukra. Michel 2021 után fokozatosan leépítené a tagállamoknak pluszterhet jelentő rendszert, az érintett országok a javaslatot ez idáig elvetették. 

Conte olasz miniszterelnök elfogadhatatlannak és zsarolásnak nevezte a takarékos országok vétóját

Ha nem sikerül megállapodni a költségvetésről és a mentőcsomagról, az Hollandia miatt lesz – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök Brüsszelben vasárnap uniós csúcstalálkozón újságírók előtt. A nemzetközi sajtónak nyilatkozva a kormányfő azt mondta, a hollandok egy olyan eszközt kívánnak bevezetni, amely ellenőrzi az uniós pénzek kifizetését és felhasználását, különösen a déli országok esetében. Aláhúzta: ez az eszköz teljesen új mechanizmus a jogállamisággal összefüggésben is. A csomagban szereplő vissza nem térítendő támogatások és hitelek arányával összefüggésben kiemelte, Hollandia az mechanizmussal jelentős befolyást biztosítana maga számára az uniós pénzek kifizetését illetően, főként a déli országok esetében. Hozzátette, Magyarország támogatja az olasz álláspontot, ugyanis azoknak az országoknak kell adni a pénzt, mégpedig mihamarabb, amelyeknek a legnagyobb és legsürgősebb szükségük van rá.

Ezt az álláspontot képviselte a csúcson Giuseppe Conte olasz miniszterelnök, aki elfogadhatatlannak és zsarolásnak nevezte a takarékos országok vétóját. Hétfő hajnalban hangoztatott véleménye szerint ezen tagállamok vezetői rövidlátók, akik kizárólag otthoni politikai érdekeik szerint cselekszenek. Nem veszik észre, hogy döntésük hozzájárul az egységes piac leértékeléséhez és a fiatal generációk álmait oszlatják szét.

”Az európai válaszlépések hatékonyságának csökkentését eredményező tárgyalásnak nincs értelme. A helyreállítási alap nem válhat az ideológiai harc eszközévé” – fogalmazott Conte.

Az Európai Bizottság által javasolt Új Nemzedék EU (Next Generation EU) nevű helyreállítási csomag célja, hogy enyhítsen a koronavírus-járvány miatt kialakult gazdasági és társadalmi válságon. A bizottság eredeti tervei szerint a 750 milliárd eurós mentőcsomag nagyobbik része, 500 milliárd euró vissza nem térítendő támogatásokból, 200 millió euró pedig a tőkepiacokon felvett hitelekből állna. A kölcsönfelvétel önkéntes a tagállamok számára, míg a támogatásokból minden tagország részesül.

(MTI)
 

Összesen 230 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Menhetten
2020. július 21. 12:53
Összefoglalom a valóságot. Nem sajtóhírek alapján, hanem az Európai Tanács honlapján olvasható elfogadott végeleges dokumentum alapján. Érdemes végigolvasni, mert egyértelműen kiderül, hogy Orbán minden ügyében veszített, ez talán pályafutásának legnagyobb kudarca. A magyar parlament négy ügyben "megkötötte' Orbán kezét, mondván ezeket el kell érnie az alkuban. Nézzük: 1. A szegények nem kaphatnak kevesebbet a gazdagoknál. NEM TELJESÜLT! Mivel a gazdasági helyreállítás nem arról szól, hogy általában ki a gazdagabb, hanem hogy kit mennyire ütött meg a vírus okozta gazdasági válság, ezért ezt a feltételt nyilván elvetették. A költségvetésből a tervekhez képest 10 tagállam kapott plusz pénzt közte pl. a lengyelek, csehek és bolgárok, Orbán egyetlen plusz fityinget sem ért el Magyarországnak... 2. A Orbánék által gyűlölt politizáló civil szervetek nem kaphatnak uniós pénzt, NEM TELJESÜLT! A végleges, elfogadott dokumentum nem törölte az ilyen támogatásokat. 3. 'Nem lehet az uniós pénzek lehívását jogállami feltételekhez kötni'. NEM TELJESÜLT! Az uniós határozat 22 és 23-as pontja kimondja, hogy tiszteletben kell tartani a jogállami alapelveket és az uniós alapszerződésében foglalt alapelveket is. Aki ezt nem teszi azzal szemben az Európai Bizottság javaslata alapján eljárás indul és a Tanács minősített többséggel dönthet a támogatás megvonásáról. Vagyis a 27 tagállamból 15-nek a támogatása kell ehhez, ami ma bőven megvan. Ezzel azt sem érte el Orbán, hogy vétójoga lehessen (a lengyel miniszterelnök reggel ugyan ezt hazudta egy nyilatkozatában, de attól még nem igaz). 4. 'Le kell állítani 7-es cikkely szerinti eljárást a magyar kormány ellen még az uniós költségvetés elfogadása előtt" NEM TELJESÜLT! Ilyenről szó sincs az elfogadott szövegben és azt a hazugságot, hogy ezt Merkel megígérte Orbánnak, a német kormányszóvivő már cáfolta. A költségvetést a Tanács a maga részéről elfogadta, a 7-es cikkely szerinti eljárás pedig tovább folyik. Orbánnak meg kellett szavaznia egy olyan döntést, amelyben egyetlen feltétele, igénye sem teljesült. El kellett fogadnia egy olyan költségvetést, amely kb. 40%-kal kevesebb támogatást jelent Magyarországnak a Gyurcsány-kormány által elérthez képest. És mindehhez jó képet kellett vágnia, a propagandamédia már harsogja is a hatalmas sikert. De a valóság az, amit fent írtam. Ennyi Orbán befolyása. Nulla! Csak a szája nagy... Ahogy a holland miniszterelnök utalt rá: Orbán csak háttérzaj... Aki végig akarja olvasni, itt a teljes dokumentum: https://www.consilium.europa.eu/media/45109/210720-euco-final-conclusions-en.pdf?fbclid=IwAR2kGu45UIMM2vf0cAKwKIm67svLm2rBUVJqh2fYZ3LxuRx8MZYvn35SnyY
pemete jakab
2020. július 20. 20:37
"Orbán Viktor szerint azoknak az országoknak kell adni a pénzt, amelyeknek a legnagyobb és legsürgősebb szükségük van rá." A kormánymédiából tudjuk, hogy az utóbbi években a kormánynak sikerült talpra állítania a magyar gazdaságot, a járványt is jól kezelték (ellenben a Nyugattal), ergo Magyarország nincs nagy bajban és nincs sürgősen szüksége támogatásokra.
BőröndÖdön
2020. július 20. 20:00
A köpcös csuti fickó a nemzet szégyene.
Menhetten
2020. július 20. 15:07
Miközben valamennyi résztvevő maszkot viselt, Orbán, mint mindig, most sem hazudtolta meg magát. Aztán köhögött, fröcsögött (mai fotó!), így végül rákényszerítették a szájkosarat. Vajon mit mondtak neki? "Mister Orbán! Itt mindenki védi a másikat azzal, hogy felteszi a maszkját, Ön tudjuk, nincs senkire tekintettel, nem érdekli a mások egészsége, hazájában is többet ér Önnek egy fociklub, a kórházaknál, ahol emberek százezrei gyógyulhatnának. A hazájában senki nem meri Önt szembesíteni a faragatlan-érzéketlen bunkóságával, de itt és most más a helyzet."
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!