Fél a brit baloldali kormány Nigel Farage-től?
A Politico szerint Farage mozgalma rányomja a bélyegét az ország politikáira.
Hongkongban – amely 1997-ig brit koronagyarmat volt – jelenleg 350 ezer körüli azoknak a száma, akiknek brit tengerentúli státusuk van.
Boris Johnson brit miniszterelnök egyenes utalást tett szerdán arra, hogy London elindítja a brit állampolgárság megszerzését lehetővé tévő folyamatot az erre jogosult hongkongiak számára. Johnson a londoni alsóház vitanapján felszólalva kijelentette: a kínai kormány által elfogadott és bevezetett nemzetbiztonsági törvény a Hongkong státusát rögzítő, 1984-ben aláírt kínai-brit közös deklaráció egyértelmű és súlyos megsértése. A brit kormányfő szerint a törvény megsérti Hongkong kiterjedt autonómiáját és veszélyezteti a közös deklaráció által védett szabadságjogokat. Johnson kijelentette: London már korábban világossá tette, hogy ha Kína ezt az utat választja, akkor a brit kormány lehetővé teszi a nagy-britanniai tartózkodást és munkavállalást azoknak a hongkongiaknak, akiknek úgynevezett brit tengerentúli státusuk van, azzal a céllal, hogy végül brit állampolgárságért folyamodhassanak. A nemzetbiztonsági törvény bevezetése után „éppen ezt fogjuk most tenni” – fogalmazott részletek nélkül a brit miniszterelnök.
Nem sokkal később, szintén az alsóházban Dominic Raab külügyminiszter ezt részletesen kifejtve megerősítette. Raab közölte: a brit kormány hozzákezd a brit tengerentúli státusú hongkongiakkal szembeni kötelezettségeinek teljesítéséhez. A külügyminiszter ismertetése szerint az ilyen státusú hongkongiaknak a brit kormány első lépésként öt évre szóló, korlátozott, de munkavállalásra, illetve tanulmányok folytatására jogosító nagy-britanniai tartózkodási engedélyt ajánl fel. Azok, akik ennek az engedélynek az alapján öt évet eltöltenek Nagy-Britanniában, letelepedett státusért folyamodhatnak, további tizenkét hónap után pedig brit állampolgárságot kérhetnek. Dominic Raab közölte: ez az egyedi, erre az adott helyzetre kidolgozott bevándorlási szabályozás az összes olyan hongkongira vonatkozik, akinek van brit tengerentúli jogi státusa, Hongkongban élő családtagjaikkal együtt. A brit külügyminiszter kijelentette: a nemzetbiztonsági törvény bevezetésével Kína a közös deklarációból eredő, Nagy-Britanniával szembeni nemzetközi kötelezettségeit is megsértette.
Hongkongban – amely 1997-ig brit koronagyarmat volt – jelenleg 350 ezer körüli azoknak a száma, akiknek brit tengerentúli státusuk van, és további 2,5 millió hongkongi jogosult ennek a státusnak és a vele járó különleges útlevéltípusnak a megszerzésére. A brit tengerentúli státus és útlevél birtokosai a jelenlegi brit szabályozás alapján jogosultak brit konzuli segítség és védelem kérvényezésére Nagy-Britannia diplomáciai képviseletein. Eddig nem volt ugyanakkor automatikus jogosultságuk tartós nagy-britanniai letelepedésre és munkavállalásra, vízum nélkül hat hónapig tartózkodhattak az Egyesült Királyságban és az Európai Unió nem tekinti őket brit állampolgároknak. A brit miniszterelnök és a külügyminiszter szerdai nyilatkozatai alapján London a kínai nemzetbiztonsági törvény elfogadása nyomán ezen a bevándorlási szabályozáson kíván most változtatni.
(MTI)