Bombaüzlet: kiderült, ki lehet a migránsbiznisz első milliárdosa
Az Egyesült Királyságban ehhez még embercsempésznek sem kell lenni.
A római bangladesi közösség majdnem 15 ezer tagját „láthatatlanoknak” nevezik, mivel semmilyen módon nem hívják fel magukra a figyelmet.
Bangladesből érkezett koronavírus-fertőzöttek százainak felkutatását rendelték el az olasz egészségügyi hatóságok, akik még a két ország közötti légi járatok felfüggesztése előtt érkeztek Rómába – jelentette a helyi sajtó szerdán. Az Il Messaggero című római napilap úgy értesült, hogy mintegy hatszáz bangladesi ellen adtak ki „egészségügyi körözést”. Meg akarják őket találni, azonosítva azokat is, akikkel az érkezésük óta kapcsolatba kerültek. Mindannyian július elseje után érkeztek, amikor is Olaszország megnyitotta a határait bizonyos, Európai Unión kívüli országok előtt is. Pierpaolo Sileri, az egészségügyi tárca államtitkára a „valósághoz közelinek” nevezte a sajtóban megjelent számadatot.
Roberto Speranza egészségügyi miniszter pedig közös európai uniós intézkedéseket sürgetett a veszélyesnek ítélt harmadik országból érkezők ügyében. A tárcavezető felhívta a figyelmet az egyes kelet-európai országokban erősödő járványveszélyre is. Az előírások szerint a bangladesieknek érkezésüket követően tizennégy napra házi karanténba kellett volna vonulniuk, azonban sokuknak a repülőtér elhagyása után nyomuk veszett. A római bangladesi közösség majdnem 15 ezer tagját „láthatatlanoknak” nevezik, mivel semmilyen módon nem hívják fel magukra a figyelmet, többségük zöldség-gyümölcs üzletben eladóként dolgozik, utcán virágot, esernyőt vagy vizes palackot árul. Sokuknak nincsen bejelentett lakhelyük, vagy többen ugyanazon lakásban élnek. A járvány kitörése után sokan elhagyták Olaszországot, és most visszatértek. Elsőként a római repülőtér melletti Fiumicino önkormányzatában azonosítottak Bangladesből érkezett fertőzötteket.
Az ázsiai országból leszálló utasokat hétfőtől kezdték el tesztelni a római Leonardo Da Vinci repülőtéren, ahol az egészségügyi vizsgálatra átalakítottak egy terminálrészt. A Dakka és Róma közti hétfői járat több mint 270 utasának tizenhárom százaléka bizonyult fertőzöttnek. A betegeket a római járványkórházba vitték, a többi utast karanténba helyezték szállodákban. Jelenleg a római kórházakban 77 bangladesi beteget kezelnek. Ezt követően az egészségügyi minisztérium kedden egy hétre felfüggesztette a Bangladessel közvetlen járatokat, új ellenőrzési rendszer kidolgozását ígérve. Alessio D'Amato, a Róma területét magában foglaló Lazio tartomány egészségügyi tanácsosa szerdán bejelentette, hogy nem engedik leszállni a Katarból érkező repülőjáraton tartózkodó 135 bangladesi utast. A római Ital-Bangla egyesület elnöke úgy nyilatkozott, hogy Bangladesben „drámai” a járványhelyzet, ezért aki csak teheti, megpróbálja elhagyni az országot. A repülőre szálláshoz elég egy orvosi igazolás, amelyet 50 eurónál alacsonyabb összegért be lehet szerezni Bangladesben. Hozzátette, az igazolások többsége hamis. Róma főpolgármestere a bangladesi közösség pénteki vallási szertartásainak felfüggesztését kérte a tömörülések elkerülésére.
(MTI)