Oroszországot és Indiát igen, Kínát nem hívta meg a G7-es csúcsértekezletre Trump

2020. május 31. 08:17

Elhalasztja a G7-es országcsoport csúcsértekezletét és kibővíti a meghívottak körét az amerikai elnök. Ezt maga Donald Trump közölte Floridából visszatérőben a repülőgépen vele utazó újságírókkal szombat este.

2020. május 31. 08:17
„Az az érzésem, hogy a G7-es csoport összetétele nem érzékelteti híven a világban zajló változásokat” 

– mondta az elnök. Úgy fogalmazott: a szerveződés a mai formájában már „nagyon idejétmúlt”, ezért a következő csúcsértekezletre, amelyet az őszre tervez, szeretné meghívni Oroszországot, Dél-Koreát, Ausztráliát és Indiát is. Kínát viszont nem említette, amellyel az utóbbi időben jelentősen romlott Washington viszonya.

A G7-es, azaz a gazdaságilag legfejlettebb országok csoportjának tagja a Egyesült Államok mellett az Egyesült Királyság, Németország, Franciaország, Olaszország, Kanada és Japán. Az idei csúcstalálkozóra az Egyesült Államokban került volna sor, de a koronavírus-járvány miatt elhalasztották az eseményt, majd telekonferencia formájában rendezték volna meg. Néhány nappal ezelőtt Trump felvetette, hogy a találkozót immár akár személyes részvétellel is meg lehetne tartani a Washington melletti, marylandi Camp Davidben, a mindenkori amerikai elnökök hétvégi rezidenciáján.

Trump telefonon egyeztetett erről Boris Johnson brit és Emmanuel Macron francia államfővel, továbbá Justin Trudeau kanadai miniszterelnökkel, akik mindhárman jelezték készségüket a részvételre. Angela Merkel német kancellár hivatala azonban a járványveszélyre hivatkozva elhárította a meghívást. Ezt követően a francia elnök azt mondta, hogy csakis akkor érdemes megtartani a találkozót, ha azon mindenki részt vesz.

Elemzők megjegyezték: Trump korábban már többször felvetette, hogy Oroszország ismét legyen tagja a csoportnak, feltűnt azonban nekik, hogy a G7-es csúcsra újonnan meghívandók között nem szerepel Kína. Alyssa Farah, a Fehér Ház stratégiai kommunikációért felelős igazgatója úgy fogalmazott: Trump az Egyesült Államok néhány hagyományos szövetségesével akarja bővíteni a résztvevők körét, és néhány olyan országgal is, amely a leginkább megszenvedte a koronavírus-járványt. Farah szerint a csúcstalálkozón az elnök szeretne megvitatni Kína jövőjére vonatkozó kérdéseket is.

(MTI)

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
barnabibambi
2020. június 01. 10:43
Kína politikai gazdasági és katonai hatalma megkérdőjelezhetetlen. Kínai gazdaság a legnagyobb a világon,korlátlan nyersanyagforrások és több mint 1,4 milliárd ember.Mellesleg a kínaiak mindenütt ott vannak a világba és a pénzük zömét beruházzák és a hasznot hazatalicskázzák.Ez ma Kína .Itt Trampli a húgy agyával nem profitálhat. Tudomásul kell venniük hogy elmúlt az az idő amikor az USA diktálhatott a világnak .Vagy megértik a többpólusu világrendet és elfogadják,vagy nyomorr és pusztulás vár rájuk.Szóval szorítja őket a cipő és ez így van Izraelel is.Ez a két állam összeférhetetlen a földön tehát velük kell kezdeni a rendcsinálást mert a föld sorsa ettől függ .Tehát ezt a két veszélygócot semlegesíteni kell. Cirka 7 milliárd emberrel nem packázhat 400 millió és nem csinálhatnak büntetlenül biológiai háborút a világ ellen. Tehát megkel torolni a gaztetteiket!
my fair lédig
2020. május 31. 21:10
Pekingi elvtársaid szopni fognak. Nem kicsit, nagyon.
nick89
2020. május 31. 11:06
A Kína által indított III. világháború idején ez egy nagyon logikus lépés. Remélem Trump érveit megértik a G7 vezetői. (Orbán meg kiszállhatna a kínaiak valagából...)
monuskaroly
2020. május 31. 10:15
Meg kellene oldani otthon azt a kis polgárháború szerűséget.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!