Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Tizenöt ország kormánya már megerősítette támogatását a konferencia sikere érdekében.
„Az Európai Bizottság újabb adományozó konferenciát szervez június 27-re a koronavírussal összefüggő gyógyszer- és vakcinakutatások finanszírozására, amelyen a vállalkozások, az alapítványok és a polgárok is lehetőséget kapnak arra, hogy egyesítsék erőiket az állami adományozókkal” – jelentette be Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön.
Von der Leyen online sajtótájékoztatóján elmondta, tizenöt ország – Ausztria, Kanada, Belgium, Franciaország, Németország, Olaszország, Mexikó, Marokkó, Új-Zéland, Norvégia, Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Dél-Afrika, Spanyolország és az Egyesült Királyság – kormánya már megerősítette támogatását a konferencia sikere érdekében. A koronavírus elleni küzdelem jegyében, az Európai Bizottság kezdeményezésére szervezett világszintű adományozó konferencia célja az, hogy elegendő összeg álljon rendelkezésre olyan diagnosztikai és kezelésekhez szükséges eszközök, vírustesztek, gyógyszerek és vakcinák fejlesztésére és gyártására, amelyek segítségével legyőzhető a koronavírus és megállítható a világjárvány.
Elmondta, a második és egyben utolsó adománygyűjtő akcióban a brüsszeli testület egyesíti erőit a Global Citizen nevű jótékonysági mozgalommal, amely az Egészségügyi Világszervezettel (WHO) közösen április végén online globális jótékonysági zenei gála szervezése és közvetítése révén 127,9 millió dollárnyi (41,5 milliárd forint) adományt gyűjtött a koronavírus-járvány élvonalában dolgozó orvosok és ápolók védőfelszereléseire és támogatására.
mindenekelőtt oltóanyag, továbbá egyéb gyógyszerek kifejlesztésére, valamint a tesztelésre.
Az uniós bizottság elnöke azt monda, cél a támogatások összevonása az oltások és gyógyszerek hatékonyabb kutatására az egész világon. Szavai szerint a gyors eredményhez „kétszámjegyű euró milliárdokra van szükség”, ezért elengedhetetlenek a további kötelezettségvállalások. „Közös célunk, hogy a koronavírus elleni új oltást, diagnosztikai eszközt és gyógyszert globálisan, megfizethető áron elérhetővé tegyünk függetlenül attól, hogy hol fejlesztették ki azokat” – fogalmazott von der Leyen.
(MTI)