Leimeiszter Barnabás írása a Mandiner hetilapban.
Az rögtön világos volt, hogy az Egyesült Államokat lezárni nem lesz könnyű menet. Egy ötvenes éveiben járó beteg halála után az északnyugati Washington államban rendeltek el elsőként veszélyhelyzetet február 29-én. Március 10-éig huszonhárom államban jártak el hasonló módon, s ekkorra már egyre határozottabban körvonalazódott a globális koronavírus-krízis. Az amerikai szövetségi kormányzat Kína mellett Iránból és egyes európai országokból is megtiltotta a beutazást, a tagállamok sorra jelentették be az iskolabezárást és a gyülekezési tilalmat, március 13-án pedig Donald Trump elnök kihirdette az országos veszélyhelyzetet, ötvenmillió dollárt mozgósítva a járvány elleni küzdelemre.
Megkezdődött hát az amerikai karanténlét, egyesek azonban továbbra sem érezték át a helyzet súlyosságát. A nagyvárosokban lefújták a hagyományos Szent Patrik-napi parádékat – New Yorkban 258 éve először maradt el a mulatozás –, New Orleansban azonban tömegesen vonultak utcára a partizók, végül a rendőrségnek kellett feloszlatnia a nagyobb csoportosulásokat. Néhány nappal később jöttek az első beszámolók az elhíresült koronapartikról. A közösségi oldalakon elterjedt egy videó, amelyen egy ohiói fiatalember kissé nehézkes artikulációval fejti ki: „ha elkapom a koronát, hát elkapom, nem fog megállítani a bulizásban” (később nem győzött elég hevesen bocsánatot kérni az Instagramon). Többen aztán a felejthetetlen élmények mellett valóban koronavírussal tértek haza a plázsokról.
Az effajta könnyelműség persze nem amerikai sajátosság. A koronapartik viszonylag hamar elhaltak, a járványellenes intézkedésekre adott későbbi dacreakciók viszont jellegzetesen amerikaiak voltak. A „szabadságlázadást” elsőként egy Ammon Bundy nevű farmer hirdette meg, aki a mélyen konzervatív Idaho államban él. Az egyéni szabadság végletes értelmezését valló, a kormányzati „igát” – így az adózást, a fegyvertartási szabályokat – nem tűrő Bundy nem először szerepelt a hírekben: családja már korábban is összetűzésbe került a szövetségi szervekkel. Március végén Idaho kormányzója kijárási korlátozásokat rendelt el, mire a cowboykalapos farmer egy Facebook-videóban felhívta városának lakosait, hogy nyilvános gyűlésen vitassák meg a rendeletet, hozzátéve: utoljára a függetlenségi háború előtt esett meg, hogy betiltották a gyülekezést. Néhány tucat ember részvételével össze is hozták a gyűlést, ahol Bundy arról beszélt, hogy ha még jobban „eltiporják a jogaikat”, fizikailag kell majd megvédeniük a szabadságukat. Egy interjúban azt is kifejtette, hogy azt szeretné, most azonnal fertőzze meg a vírus, amíg még egészséges; húsvétkor pedig százfős istentiszteletet szervezett.