Megfejtette az Economist: ezért tombol az antiszemitizmus Európában
A brit lap felismerte a tüneteket, megoldást azonban nem kínált rájuk.
Pénteken mintegy 40 ezer palesztin vendégmunkás ismételt munkába állásáról állapodtak meg az illetékesek.
A Palesztin Hatóság és Izrael illetékes tisztségviselői megállapodtak pénteken mintegy 40 ezer palesztin vendégmunkás ismételt munkába állásáról, miután a koronavírus-járvány miatt egy hónapja lezárták előttük a ciszjordániai átkelőhelyeket, és csak tartósan Izraelben maradva folytathatták a munkájukat.
A Rámalláhban bejelentett egyezmény szerint május 3-tól „újraindulhat a kishatárforgalom a főként izraeli építkezéseken dolgozó, munkavállalási engedéllyel rendelkező palesztin munkások számára”. A Globus című izraeli gazdasági lap értesülése szerint pénteken több civil szervezet közös petícióban az izraeli legfelsőbb bírósághoz fordult azzal a követeléssel, hogy az izraeli munkáltatók gondoskodjanak az utóbbi hetekben Izraelben elszállásolt palesztin munkavállalók egészségbiztosításáról. A „Dolgozók vonala”, a „Polgárjogi egyesület” és az „Orvosok az emberi jogokért” nevű civil szervezetek az egészségbiztosítás mellett megfelelő szállásokat is követeltek a koronavírus idejére Izraelben rekedt palesztinok számára.
Beadványuk szerint, noha erre kötelezték magukat, sem a munkáltatók szervezetei, sem az állami hivatalok nem gondoskodtak megfelelően az ideiglenesen, de a koronavírus miatt már hetek óta Izraelben élő, korábban naponta ingázó palesztin építőmunkásokról. A helyzet a petíció szerint nem egységes: voltak építési vállalkozók, akik mindvégig, vagy a kezdeti nehézségek megoldása után elfogadható lakhatási feltételeket biztosítottak a palesztinoknak, hogy az építkezések tovább folyhassanak a koronavírus miatti leállás idején is. Viszont voltak olyanok is, akik hatalmas raktárakban leterített matracokkal próbálták megoldani elszállásolásukat, s például az egyik iskola tatarozásán dolgozó palesztinoknak az osztályokba vitt matracokon kellett aludniuk, és csak az iskola tisztálkodási lehetőségeit használhatták.
A beadvány szerint az elfogadhatatlan feltételek miatt idővel a palesztinok jelentős része elhagyta munkahelyét, és ezért idővel a többiek munkahelyen tartása érdekében javítottak a feltételeken. Az izraeli építkezési vállalkozók szövetsége elutasította, és populistának nevezte a civilek petícióját, és ennek igazolására előadták, hogy gondoskodásuknak köszönhetően az Izraelben lévő palesztin munkások közül senki sem fertőződött meg a koronavírussal.
(MTI)