Maroknyi magyar a tenger partján
Egykori kikötővárosunk, Fiume nem csak a kikötőbakok felirataiban őrzi magyarságát: apró magyar közössége mellett a helyi horvátok is egyre inkább elismerik a „magyar aranykor” örökségét.
Zágrábban épületek rongálódtak meg, Szombathelyen megingott egy tízemeletes panel.
Közepes erősségű földmozgás volt déli szomszédunknál, Zágrábtól északkeletre – számolt be a 112press.hu. A hírügynökség értesülései szerint a horvát fővárosban autók és épületek rongálódtak meg. Mint azt műszeres adatokra hivatkozva írják, először 6:24-kor rengett a föld a horvát főváros közelében, az elsődleges adatok alapján 5,7 magnitúdós rengést regisztráltak. Későbbi hivatalos adatok szerint ez 5,6-es erősségű volt. Ezt követően egy órán belül kilenc alkalommal volt utórengés, ezek már kisebb erősségűek voltak.
Az okozott pusztítást jól mutatja be egy videó, ami a 24sata.hr portál közölt:
Többen megsérültek a földmozgásban
A zágrábi sajtó jelentése szerint a horvát fővárosban mintegy tíz másodpercen keresztül rengett a föld, az emberek az utcákra menekültek, elment az áram, több épület homlokzata is sérült, a zágrábi katedrális 108 méteres egyik tornyának egy része letört, és leesett a kereszt is, károkat okozva a környező épületekben – adta hírül később az MTI.
Vannak sérültek – közölte a zágrábi mentőszolgálat illetékese a Jutarnji List című napilappal, hozzátette azonban, hogy a legtöbben csak könnyebb sérüléseket szenvedtek, egy gyerekre egy épület tetejének része esett rá, de az ő állapota is stabil.
Többen a lakásukban rekedtek, Zoran Milanovic államfőt evakuálni kellett. A belügyminisztérium azt kérte az emberektől, hogy menjenek az utcára, viszont igyekezzenek betartani a szükséges távolságot egymástól, hogy az új típusú koronavírus-fertőzéseket megelőzzék.
A CSFK GGI Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium MTI-hez eljuttatott közleménye szerint vasárnap reggel 6 óra 24 perckor a Richter-féle skála szerinti 5,6-os földrengés keletkezett a horvát főváros, Zágráb térségében, mintegy 9 kilométeres mélységben. Nem sokkal később, 7 óra 1 perckor újabb földrengés volt Zágráb térségében, amelynek magnitúdója 5,1 volt a Richter-féle skálán. A földrengést és az utórengést is érzékelték Magyarországon.
OKF: Lett kár Magyarországon is
A rengést azonban Nyugat-Magyarország több településén is lehetett érezni: olvasóik jelzése alapján egy szombathelyi tízemeletesében jól lehetett érezni a rengést, kilengett a csillár, remegett a reluxa és érezhetően ingott az épület, valamint Körmenden és Zalaegerszegen is érezhető volt a földmozgás, de más településekről is jelezték az olvasóik, hogy mi történt.
Később az MTI érdeklődésére az OKF azt közölte: Zala megyében is érezhető volt a vasárnap hajnalban Horvátországban, Zágráb közelében történt 5,6-es amplitúdójú földrengés, az első információ szerint a fölmozgás Muraszemenyén okozott kisebb kárt. Kalamár Norbert, a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője az MTI érdeklődésére elmondta: a hajnali rengés miatt Muraszemenyén megrepedt egy ház fala, de tűzoltói beavatkozásra nem volt szükség. Az első órákban további bejelentések nem érkeztek – tette hozzá.
A rengés epicentrumától alig száz kilométerre lévő Nagykanizsa polgármestere, Balogh László sokakkal együtt maga is érzékelte a 6 óra 24 perckor történt rengést, majd a 7 óra utáni utórengést. Mint az MTI-nek elmondta: a közösségi oldalakon is gyorsan terjedt a hír, de a katasztrófavédelem helyi vezetőjével történt egyeztetése után azt az információt kapta, hogy nincsenek jelzések károkról, az áramszolgáltatásban sem volt fennakadás.
A Zalai Hírlap online kiadása arról számolt be, hogy a megye egész területén, de Somogy és Vas megyében is nagyon sokan érzékelték a rengést, de károkról nem kaptak beszámolót. Sokan az ágyak remegésére, tárgyak, bútorok mozgására ébredtek.
(MTI, Mandiner)