Nagy olasz tanulságok: karantén, otthonmaradás, szigor

2020. március 27. 19:27

Miért romlottak csütörtökön újra az olasz számok? Egy országot tartott izgalomban csütörtök kora este óta az a kérdés, hogy miért ért véget a vasárnap óta javuló trend Olaszországban, miszerint a szokásos napi jelentésekben egyre csökkent az újonnan regisztrált fertőzöttek száma. Pénteken gyakorlatilag a csütörtöki esetszámnövekedés ismétlődött, miközben minden korábbinál többen hunytak el. Bajt jelez a legrégebbi olasz kísérleti terep: az első karantén területén is nőtt a betegszám.

2020. március 27. 19:27

Ami az összes olaszországi fertőzött számát illeti, a szerdai 3491-ről 4492-re ugrott a napi új betegszám. 712-en hunytak el, míg előző nap 683-an. Az ország vezető napilapja, a Corriere della Sera szerint ennek oka a több szűrés. Mindenesetre már csütörtökön délelőtt sokatmondó volt, hogy Attilio Fontana, Lombardia régió kormányzója így nyilatkozott: „aggódom a régióm adatai miatt”. Pénteken aztán szinte ugyanez a növekedés ismétlődött, hiszen 4401 ember fertőződött meg, illetve 962-en haltak meg. Utóbbi sajnos rekordadat a koronavírus olaszországi tombolásában.

Ugrálva, de csökkenő trend

Kezdettől fogva Lombardiában a legsúlyosabb a koronavírus-járvány, nemcsak egész Olaszországban, de egész Európában, sőt a vuhani helyzet javulása óta az egész világon. A Milánó-központú régióban március 19-én, tehát múlt csütörtökön még 14,9 százalékon volt az új napi fertőzöttek aránya az addigi számhoz képest, de szerdára ez a hányados megfeleződött, 7,5 százalékra. Ehhez képest e hét csütörtök este újra rosszabbodtak a lombardiai számok, 8,3 százalékra nőtt az új fertőzött/addigi fertőzöttek hányadosa, tehát az új fertőződések aránya. Érdekesség, hogy világszerte is ekkora volt a növekedés csütörtökön. A pénteki adat számításaink szerint újra csökkenő trendet mutat, 7,2 százalék.

Apokalipszis Bergamoban

Lombardián belül kiemelt figyelem kíséri hetek óta Bergamo városát. Ott tavaly március 1-24. között 98-an hunytak el, most 446-an. A hivatalos adatok szerint ebből a növekedésből 136 halálesetet váltott ki a koronavírus, de persze az a gyanú, hogy valójában a 2019 és 2020 közötti nagy eltérést szinte kizárólag a járvány magyarázhatja. Bergamoban apokaliptikus állapotok uralkodnak. A svájci Neue Zürcher Zeitungnak nyilatkozó egyik helyi, Andrea Percovi vállalkozó a következőket mondta: „Félünk. Fáradtak vagyunk. Mindannyiunknak vagy egy ismerőse vagy rokona, aki koronavírusos. Sokan vesztették el családtagjukat, közeli vagy távoli ismerősüket. Mindennap szól a telefon, és csak újabb rossz hírek jönnek. Sokakat ismerek, akik lázasak, de nem hívják az orvost – tudják, hogy az egészségügyi rendszer túlterhelt. Ha rosszabbra fordul a helyzet, felhívják a mentőket. 5-6 óra, amíg kiérnek.” 

Tanulságok: kevesebb mászkálás és kemény intézkedések kellenek

Percovi Alzano városában, Bergamotól 4 kilométerre él, és ott vitte kisvállalkozását. Két tanácsa különösen megfontolandó. Az egyik így hangzik: „sok kisvállalkozásunk van, 20-30 munkatárssal. Sokat dolgozunk, a tulaj és az alkalmazottak is állandóan úton vannak, illetve már csak voltak, a régióban és azon túl is. Ez az ide-oda mászkálás bizonyosan hozzájárult a vírus terjedéséhez”. Percovi azt is elmondta az NZZ-nek, hogy „azt remélem, hogy a többiek megértik, hogy mi a helyzet. Mi ezt az egészet végigcsináltuk, és még nem vagyunk túl rajta. Európa többi részének három héttel több ideje van, hogy intézkedéseket hozzanak.” Az alzanoi vállalkozó hozzátette: „meg kell érteniük, hogy miről van szó. Tíz perce beszélek Önnel, azóta az ablaknál állok, és kinézek. Senki nem ment el az utcán, se gyalog, se autóval.”

A katonák igenis ellenőriznek, a helyiek pedig támogatják ezt

Percovi kiemelte a katonaság szerepét is, akik ellenőrzik is a helyieket, de a helyzet súlyosságára tekintettel ezt mindenki elfogadja.

Nem szabad túl hamar kiengedni

Sajnos újra rosszabbodott a helyzet Codogno városában is. A település neve sokaknak ismerős, itt és a környékbeli 9 településen alakították ki az első karantént, az úgynevezett „vörös zónát”. Most arról beszélt a 15 ezres városka polgármestere, a 35 éves Francesco Passerini, hogy rossz döntés volt az olasz kormánytól, hogy túl hamar, március 8-án megszűnt a szoros karantén a városuk körül. Tegnap ugyanis újra hattal nőtt a környéken a betegszám, pedig hosszú időn keresztül zéró volt a növekedés. Az epidemiológusok régóta nagy figyelemmel követik az itteni eseményeket, hiszen az egész országra, sőt, talán nem túlzás, hogy az egész világra szóló következtetéseket lehet levonni az itteni történésekből. Egy máris adódik tehát: nem szabad túl hamar eltörölni a kemény intézkedéseket, mert amíg nincs vakcina, nincs más esély a járvány terjedésének megállítására.

Otthonmaradás a megoldás, nem a tömeg szűrés

Végül még egy fontos olasz tapasztalat: Paolo Grossi, a varesei járványügyi professzora arra felvetésre, hogy mindenkit szűrni kellene, a következőt válaszolta: „Milyen előnnyel járna az? A szűrés negatív lehet az egyik nap, majd pozitív a következő napon, mivel a vírus még növekedőben volt. Tehát ez egy hamis biztonságérzetet adhat, miközben az a fontos, hogy mindenki maradjon otthon. Ez az egyetlen jó megoldás arra, hogy megakadályozzuk a vírus terjedését.” Grossi azt is elmondta, hogy „a mai tudományos eredmények alapján a tünetmentesek fertőzési potenciálja minimális”.

Forrás: milano.corriere.itmilano.corriere.it, www.nzz.ch

Összesen 187 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
barnabibambi
2020. március 28. 08:50
A házi karanté a legrosszabb módszer mert a fertőzötteket összezárják a nem fertőzöttekkel,így biztosan továbterjed a járvány,ezt nevezzük láncreakciónak.Nos Olaszoknál,Spanyoloknál az egész unióban így van.Öngyilkos módszer!
barnabibambi
2020. március 28. 08:50
A házi karanté a legrosszabb módszer mert a fertőzötteket összezárják a nem fertőzöttekkel,így biztosan továbterjed a járvány,ezt nevezzük láncreakciónak.Nos Olaszoknál,Spanyoloknál az egész unióban így van.Öngyilkos módszer!
illiberator
2020. március 28. 08:06
"Ugrálva, de csökkenő trend" egy kicsit az un. "szárnyas kapu" - ra emlékeztet.
Tatulus
2020. március 27. 23:34
Gondolom az orvosok tudják, a 10 halott csak ezt bizonyítja. Lélegeztetőgép annak kell, akinek az orvosok adják. Intenzív ellátás, esetleg majd az új gyógyszer! Amúgy én javasolnék napi 6-8 gr. L-lysine beszedését C-vitaminnal (ugyanilyen arányban-esetleg injekcióban)! De ez csak egy ötlet! Ártani biztosan nem árt!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!