Járványügy úriemberek között: a svéd parlament csökkentett módba kapcsol
2020. március 19. 16:33
A járványra tekintettel a svéd parlament 2020. március 30-ig 349-ről 55 főre csökkenti szavazásokon részt vevő parlamenti képviselői számát. A rendkívüli intézkedés szükség szerint meghosszabbítható.
2020. március 19. 16:33
3 p
0
0
9
Mentés
A svéd parlamenti pártok kölcsönösen együttműködve arról állapodtak meg, hogy első körben március végéig önkéntesen korlátozzák a szavazáson részt vevő képviselők számát. A döntést abból a megfontolásból hozták meg, hogy a Riksdag működése akkor is előre biztosított maradjon, ha jelentős számú képviselő válik akadályoztatottá a járvány következtében.
Noha az intézkedést a kényszer szülte, a logika nem új keletű. A svéd parlamenti életben eddig is jelen volt az úgy nevezett kiegyenlítési rendszer, amely egyfajta „gentlemen’s agreement”-en alapul. A rendszer lényege, hogy a parlamenti pártok önkéntesen vállalják, hogy amennyiben egy párt képviselői valami miatt nem tudnak részt venni a szavazáson, a politikai ellenfelek arányosan ugyanannyi képviselőt tartanak távol, hogy a politikai oldalak továbbra is megfelelő arányban legyenek jelen a törvényhozásban. Ez a rendszer akkor lép életbe, ha a parlamenti képviselő legfeljebb 30 napon keresztül nem tud részt venni a szavazásokon (30 napnyi akadályoztatott távollét esetén pótképviselő veszi át a feladatát).
A rendszer életbe lépésével március 18-tól a következőképpen alakulnak az erőviszonyok: a szavazásokon 16 szociáldemokrata, 11 mérsékelt párti, 10 svédországi demokrata, 5 centrumpárti, 4 baloldali, 3-3-3 kereszténydemokrata, liberális és zöldpárti képviselő vesz majd részt.
***
A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.
A svéd mandulatorta világkarriert futott be Ingvar Kamprad áruházláncának köszönhetően, ahol e nevezetes süti mellett lapraszerelt bútorok is kaphatók nagy mennyiségben. „Sütis Móni” írása.
A furcsa eredményre a tiszta többségi elven alapuló francia választási rendszer ad választ, éppen az az elem, amely a legtöbb kritikát kapja idehaza az ellenzéki oldalról.