Megszületett a döntés: Olaf Scholz ismét indul a kancellári tisztségért – Boris Pistorius szabaddá tette az utat
Scholz és Merz összecsapása várható a német előrehozott választásokon.
Türingia újonnan megválasztott miniszterelnöke is elhatárolódott a pártja hétvégi kongresszusán elhangzott erőszakos forradalmi uszítástól – olvasható a Neokohnon.
A német radikális Balpárt (Die Linke) hétvégi stratégiai kongresszust tartott, a portál beszámolója szerint azonban egy felszólalót elragadták a kommunista világforradalom iránt érzett olthatatlan vágya – egyik résztvevője nem fogta éppen vissza magát, amikor a közönség soraiból a környezetbarát energiafordulat kérdéséhez szólt hozzá: „Egy forradalom után, ha agyonlőttük a gazdagok egy százalékát”, meg kell valósítani ezt a fordulatot, állította. A közönség leginkább nevetgéléssel reagált a felvetésre – írta le a Neokohn az elsődleges reakciókat. A Bild szerint azonban ennél súlyosabb volt, hogy a párt pódiumon ülő elnöke, Bernd Riexinger nyugodtan végighallgatta a felszólalást, majd annyit fűzött csak hozzá: „Nem lelőjük, hanem hasznos munkára vetjük be őket.”
Riexinger aztán Twitterén többször megpróbált elhatárolódni az ügytől – legutóbb csütörtökön – ezekben többször azt írta, az elvtársnő kommentárja „elfogadhatatlan, még ha érzékelhetően ironikus is volt. Az én reakcióm sokkal félreérthetetlenebb kellett volna hogy legyen”. És persze a nő felszólalását „kiragadták a kontextusából”. (A kongresszuson előtte arról volt szó, hogy Amerikában a felső 1% felelős állítólag a legtöbb CO2-kibocsátásért.)
Azt viszont, hogy az ő megjegyzése csak tovább rontott a helyzeten, nem érzékelte a párt elnöke – írja a Bild, emlékeztetve arra, hogy a Szovjetunióban történészek számítása szerint 30 milliónál is több embert vittek munkalágerekbe átnevelés és kényszermunka céljából. Visszafogott becslések szerint 3 millióan belehaltak a kényszermunkába. A CDU főtitkára, Paul Ziemiak szerint a „visszataszító” ügy is arra mutat, hogy nem lehet együttműködni a Balpárttal. A keresztény-szociális CSU főtitkára, Markus Blume azonnali lemondásra szólította fel a Linke elnökét. A liberális FDP képviselője, Alexander Müller kijelentette, a Linke nem normális párt.
A Bild idézi Hubertus Knabe történészt, aki szerint az eset rávilágít arra, hogy a baloldaliak másképp beszélnek, ha egymás között vannak, és másképp a kamerák előtt. Az NDK-szakértő szerint az orosz kommunisták épp így jártak el annak idején: előbb agyonlőtték a régi elitet, utána kényszermunkára a Gulágra vitték őket. Bírálta a kijelentést Bodo Ramelow Linke-politikus is, akit szerdán harmadik menetben végül megválasztottak Türingia miniszterelnökének. Az agyonlövésről, a forradalmi erőszakról szóló beszéd elfogadhatatlan – szögezte le a baloldali politikus.
A képviselő beszéde itt nézhető meg:
(Mandiner)