A migrációt tartják a legaggasztóbb problémának az európaiak

2019. december 20. 16:26

Az Európai Bizottság felméréséből az is kiderül: a magyarok az átlagnál jobban bíznak az uniós intézményekben.

2019. december 20. 16:26

Az európaiak továbbra is a migrációt tartják a legaggasztóbbnak az Európai Unió előtt álló problémák között, emellett az éghajlatváltozás kérdésének megoldását is egyre többen sürgetik a tavaszi felmérésben rögzített adatokhoz képest – derült ki az Európai Bizottság pénteken közzétett, az egész Európai Unióra kiterjedő elégedettségi felméréséből.

A felmérés szerint a migrációt a leginkább aggodalomra okot adó kihívások között említők aránya a tavaszi felmérés óta uniós szinten változatlanul 34 százalékon áll. Egyre növekvő aggodalmat okoz ugyanakkor az éghajlatváltozás kérdése, amely tavasz óta továbbra is a második leginkább említett kihívás. Az európai válaszadók 24 százaléka gondolja így, ami a legutóbbi felmérés óta 2 százalékos, az elmúlt öt évet tekintve pedig 19 százalékos emelkedést jelent. Az európaiak számára a harmadik legaggasztóbb az Európai Unió gazdasági helyzete, amelyről a válaszadók 18 százaléka vélekedett így, míg a terrorizmus tavasz óta három százalékos csökkenés mellett, 15 százalékos aránnyal a negyedik helyre került. Noha a terrorizmust továbbra is a legfontosabb aggodalmak között említik, 2017 tavasza óta 29 százalékkal kevesebben jelölték meg a legfőbb kihívások között. Uniós szinten továbbra is kiemelt helyen szerepel, változatlanul 12 százalékkal a munkanélküliség kérdése – közölték.

A megkérdezettek saját országukra vonatkozóan az egészségügyi és szociális biztonságot tartották a legfontosabb nemzeti kérdésnek (23 százalék). A második helyen a környezetvédelem (21 százalék) szerepel, amelyet tavasz óta 1, 2014 óta 14 százalékkal említettek többen. A munkanélküliség a harmadik helyen áll 20 százalékkal. A megélhetési költségekkel kapcsolatos aggodalom három százalékponttal 18 százalékra csökkent, így most a negyedik helyen áll. Saját országuk problémái között a válaszadók 17 százalékban vélekedtek úgy, hogy a bevándorlás valós kihívást okoz, ez az arány a 2015 őszén elért 36 százalékos csúcsértékhez képest jelentősen csökkent – írták.

A jelentésből Magyarországra vonatkozóan az derült ki, hogy a válaszadók 52 százaléka bízik az uniós intézményekben, amíg az uniós átlag e tekintetben 43 százalék. A magyarok 61 százaléka vélekedett úgy, hogy az unióban működik a demokrácia, amíg az uniós átlag e kérdést tekintve 52 százalék volt. Arról, hogy a válaszadók milyen mértékben érzik magukat uniós polgárnak, a magyarok 80 százaléka válaszolt pozitívan, magasabb arányban, mint a 70 százalékos uniós átlag. A felmérésből az is kiderült, hogy az európai gazdasági és monetáris unió szempontjából a magyarok 60 százalékban, valamivel a 62 százalékos európai átlagnál kevesebben érezték fontosnak az euró mint közös uniós fizetőeszköz használatát.

(MTI)

Összesen 31 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
navis praetoria
2019. december 21. 09:13
A klímaváltozás hosszabb távon is összefügg a migrációval. A felmelegedés afrikaiak milliárdjait zúdítja rá Európára. Aki azt állítja, hogy álprobléma, az Soros hasznos idiótája.
holder
2019. december 21. 00:06
Te is tudod - az Olaf csak ajánlásokat tehet, az EU-s ügyészség viszont maga is vádat emelhet. Na ezért nem akar csatlakozni Orbán, miközben az országok kétharmada igen. Ha nálunk kétharmaddal bármit át lehet írni, kötelezővé lehet tenni - az Unió helyében a csatlakozást tenném azzá.
Rasdi
2019. december 20. 20:44
Nem hsizek semmilyen közvéleménykutatásban. Annak eredményét két tényezővel nagyon jól lehet manipulálni. Az egyik a mintaválasztás. Az un. "reprezentatív" mintaválasztás nem sokat jelent. Ha nem is konkrét személyes adatbázissal, de sokéves tapasztalattal igen "jól" lehet választani az adott "paraméterekkel" rendelkező állampolgárok között, hogy az eredmény "kedvező" (azaz a megrendelő céljainak megfelelő) irányba csússzon. A másik tényező, a kérdések pontos megfogalmazása, a felhasznált kifejezések, és azok értelmezési lehetőségei. Ezeknek a megfelelő felhasználásával már nagyon jó, és akár hihető eredményeket is lehet elérni. Természetesen a kérdőívek kiértékelése már teljesen szabályos, bármikor ellenőrízhető. (Mindezt, főleg a második kritériumot az egyetlen, mintegy 20 évvel ezelőtti eset alapján írom, amikor egy közvéleménykutatásban engem is meginterjúvoltak. A kérdések célzatos, és könnyen félreértelmezhető mivolta miatt a feltett kérdések legalább felére mondtam a kérdezőbiztosnak, hogy a kérdés nagyon pontatlan vagy félremagyarázható.)
holder
2019. december 20. 19:58
Ha tényleg ekkora a bizalom, akkor csatlakoznunk kellene az uniós ügyészséghez vagy népszavazáson dönteni róla.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!