Kemény üzenetet kapott Brüsszel az Európai Parlamentben: „Mi lesz legközelebb? Tenyérből olvas, vagy leönti magát halvérrel?”
Daniel Freund erős kritikát kapott.
A brit Munkáspárt államosítana, a konzervatívok keményen kritizálják a munkáspárti programot, a munkáspártiak szerint pusztán tory álhírekről van szó.
A legfrissebb felmérés szerint jelentős támogatottsági előnnyel kezdi a december 12-ére kiírt előrehozott parlamenti választás kampányának második teljes hetét a kormányzó brit Konzervatív Párt. A hétvégén a pártok gazdasági programjainak költségeiről szóló vita került a kampány középpontjába.
A legnagyobb brit közvélemény-kutató cég, a YouGov vasárnap ismertetett vizsgálata szerint a Boris Johnson miniszterelnök vezette konzervatívokra jelenleg a választók 39 százaléka voksolna.
A legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt támogatottsága 26 százalékos, vagyis a Konzervatív Párt 13 százalékponttal vezet első számú választási vetélytársa előtt.
Az 1598 választópolgár bevonásával elvégzett felmérés szerint a harmadik legnagyobb országos pártra, a Liberális Demokratákra 17 százaléknyian szavaznának.
A legradikálisabban EU-ellenes erő, a Nigel Farage vezette Brexit Párt támogatottsága 10 százalékos.
A Konzervatív Párt vasárnap nyilvánosságra hozta becslését arról, hogy mennyibe kerülne a brit államháztartásnak a Munkáspárt által meghirdetett gazdaságátalakítási program végrehajtása.
Államosítana a balos pártvezér
A Munkáspárt választási programtervezete még nem jelent meg, de Jeremy Corbyn, a párt vezetője a Labour múlt heti választási kampánynyitó rendezvényén felszólalva kilátásba helyezte az elmúlt évtizedekben privatizált országos infrastrukturális hálózatok, köztük a vasút és a vízközművek köztulajdonba vételét.
A Munkáspárt tervei között szerepel emellett a felsőoktatás ingyenessé tétele, és egy 250 milliárd fontos környezetvédelmi átalakítási program.
A Konzervatív Párt által összeállított költségbecslés alapján a Labour tervei öt év alatt 1200 milliárd font (465 ezer milliárd forint) kiadási többletet jelentenének.
Sajid Javid pénzügyminiszter a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában kijelentette: ez a kiadási program a brit gazdaságot néhány hónap alatt válságba, Nagy-Britanniát pedig a csőd szélére sodorná.
A Munkáspárt kiakadt
John McDonnell, a Munkáspárt árnyékkormányának pénzügyminiszter-jelöltje azonban vasárnapi reagálásában „nevetséges tory álhírnek” minősítette a konzervatívok által a Labour programjáról közzétett költségbecslést.
McDonnell szerint „rossz számtantudásra és hamis becslésekre alapozott, hozzá nem értő módon összerakott zagyvalék”, amit a Konzervatív Párt a munkáspárti program költségeiről közölt.
Hozzátette: a konzervatívok azért „kotyvasztották össze” ezt a becslést, mert tudják, hogy a Labour tényleges változásokat célzó programja népszerű.
A Moody's is megszólalt
A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő pénteken leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról Nagy-Britannia Aa2 szintű államadós-osztályzatának kilátását, és ennek indoklásában kiemelte, hogy nem lát érdemi nyomást adósságcsökkentő célú költségvetési politika meghonosítására, sőt inkább a kiadások növelését célzó nyomás erősödését érzékeli.
A Moody's szerint mindeközben egyelőre nem világos, hogy e kiadásnöveléseket milyen pótlólagos bevételekből lehetne finanszírozni, a politikailag elfogadható kiadáscsökkentésekre pedig csekély a mozgástér.
(MTI)